Tauron będzie realizować projekt, w ramach którego ma powstać m.in. instalacja fotowoltaiczna o mocy 100 kW z wykorzystaniem polikrystalicznych (50 kW) i cienkowarstwowych (CiGS, 50 kW) paneli fotowoltaicznych, układ magazynowania energii w technologii litowo-jonowej oraz system sterowania poszczególnymi źródłami energii. Elektrownia wodna Opolnica zostanie dostosowana do działania w układzie hybrydowym. Jak podkreśla inwestor, to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w kraju.

Inwestycja pozwoli na „przeprowadzenie badań w zakresie poszczególnych technologii fotowoltaicznych, współpracy z innymi źródłami OZE, wpływu elektrowni hybrydowej na sieć elektroenergetyczną pod kątem jej stabilności, jakości energii elektrycznej i możliwości pracy wyspowej” – podano w komunikacie.
W opracowaniu tego projektu uczestniczą specjaliści z Politechniki Warszawskiej. W pierwszej połowie roku powstanie dokumentacja projektowa i zostaną uzyskane pozwolenia oraz decyzje administracyjne.
Zgodnie z planem instalacja fotowoltaiczna i magazyn energii powstaną do końca 2016 r. Dwa lata później ma być gotowa infrastruktura elektryczna elektrowni wodnej Opolnica oraz zabudowa systemu sterowania.
Integrację wszystkich elementów składowych systemu przewidziano na rok 2020, a w 2023 r. ma nastąpić zakończenie etapu badawczego.

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.