Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. poinformowało o zakończeniu realizacji dwóch projektów badawczo-rozwojowych, które będą miały bezpośredni wpływ na niezawodne funkcjonowanie i ograniczenie ilości awarii sieci wodociągowej.
Fot. FreeImages.com
Przecieki w sieciach wodociągowych - w jaki sposób je lokalizować?
Pierwszy projekt, "System wykrywania przecieków w sieciach wodociągowych za pomocą analizy echa", był realizowany przez MPWiK SA w Krakowie i Akademię Górniczo-Hutniczą. Jego celem było opracowanie innowacyjnego systemu do lokalizacji przecieków w sieciach wodociągowych. Opiera się on na zaawansowanych metodach przetwarzania sygnału, polegających na rejestracji i analizie powstającego w medium odbicia (echa) fali akustycznej, generowanej przez impuls wprowadzony do rurociągu.
W ramach projektu zaprojektowano urządzenie umożliwiające okresowy nadzór stanu sieci oraz ocenę stopnia powstałego uszkodzenia. Powstał prototyp zdolny wykryć m.in. przecieki i zamarznięcia sieci wodociągowej.
"Opracowano oprogramowanie ze stosownymi algorytmami akwizycji, przetwarzania i wizualizacji danych, umożliwiające wprowadzenie geometrii rurociągu i konfigurację całej sieci. W przypadku wykrycia uszkodzenia sieci automatycznie generowany jest raport alarmowy oraz powiadomienie dla operatora systemu" - podaje MPWiK w Krakowie. Co ważne, innowacyjny system znajdzie zastosowanie nie tylko do w odniesieniu do sieci wodociągowych - można dostosować go do innych mediów ciekłych i gazowych.
Korozja w systemach wodociągowych - w jaki sposób ją monitorować?
Drugi projekt, zrealizowany również w 2015 r. we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą, to "Opracowanie zintegrowanego systemu zarządzania ryzykiem i monitorowania korozji w instalacjach wodociągowych aglomeracji miejskich". Celem przedsięwzięcia było opracowanie i wprowadzenie na polski rynek innowacyjnej na skalę europejską technologii, dzięki której możliwe będzie zintegrowanie zarządzania ryzykiem i monitorowanie korozji w instalacjach. System ten wpłynie na poprawę jakości wody poprzez redukcję jej zanieczyszczenia produktami korozji. Ponadto zmniejszy się ryzyko wystąpienia awarii.
"Charakter oraz zakres innowacyjności projektu wynika z niestosowanych dotychczas w Polsce, a w niektórych przypadkach unikalnych w skali światowej, rozwiązań w zakresie monitorowania korozji i ochrony przed nią systemu dystrybucji wody pitnej" - podaje MPWiK w Krakowie. Wymienić tu należy:
- zastosowanie systemu monitorowania i ochrony w całym obszarze dystrybucji wody; uwzględnienie korozji wewnętrznej i zewnętrznej, a także zróżnicowania materiałowego i technologicznego rurociągów;
- zastosowanie ciągłego monitorowania wybranych właściwości fizykochemicznych wody;
- zastosowanie nowoczesnych metod elektrochemicznych w diagnostyce korozyjnej;
- opracowanie nowoczesnego systemu przesyłania i akwizycji danych oraz systemu zarządzania korozją - zintegrowany system będzie pierwszym tego typu rozwiązaniem w Polsce.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.