Na wystawie Tracto-Technik zaprezentuje m.in. następujące maszyny:

GRUNDODRILL 11XP

 
Ze względu na kompaktowe wymiary wiertnica HDD GRUNDODRILL 11XP jest przeznaczona do zastosowania w warunkach ścisłej zabudowy miejskiej.
Na wyposażenie podstawowe składają się:

  •   silnik Cummins 119 kW T4i;
  •   gąsienicowe, gumowe podwozie wraz z lemieszami;
  •   przestronna, komfortowa kabina, wyświetlacz LCD, joysticki;
  •   pełna automatyka przewiertu;
  •   ocynkowany magazyn na żerdzie;
  •   hydrauliczny system kotwienia;
  •   wydajna pompa bentonitowa na pokładzie;
  •   szybka diagnoza przy pomocy przesyłu telemetrycznego.

OPCJONALNIE: w pełni automatyczny system udarowy, pompa wysokiego czyszczenia, bezprzewodowy system zdalnego sterowania, klimatyzacja.

Zobacz filmy prezentujące różne modele wiertnicy GRUNDODRILL:



GRUNDOPIT Keyhole

Minimalnie inwazyjna technika GRUNDOPIT Keyhole umożliwia wykonanie przyłącza domowego z poziomu powierzchni ulicy, unikając jej niszczenia. Technologia „dziurki od klucza” jest stosowana w przypadku napraw rurociągów, budowy nowych instalacji i renowacji przykanalików. „Dziurka od klucza” jest w tym przypadku małym okrągłym otworem o średnicy 650 mm, poprzez który wykonywane są wiercenia lub prace naprawcze. Zaletą tej technologii jest minimalna ingerencja w obszarze roboczym przy możliwie jak najmniejszym wydobyciu gruntu przez koparkę ssącą i niewielkich kosztach odtworzenia pierwotnego stanu nawierzchni. Nawiert wykonywany jest przy użyciu wiertła rdzeniowego, które zapewnia ponowne wykorzystanie odwierconej części asfaltu. Rdzeń powstający po nawierceniu doskonale łączy się z nawierzchnią drogi i zachowuje stabilnie nawet pod dużym obciążeniem komunikacyjnym.

Zobacz film prezentujący GRUNDOPIT KEYHOLE

GRUNDOBURST

 

 

Tracto-Technik jest liderem na rynku rur bezwykopowej renowacji rur za pomocą systemu pipe bursting. Na wystawie będzie można zobaczyć m.in. system GRUNDOBURST, służący do wymiany istniejącego rurociągu na nowy przy zachowaniu dotychczasowej średnicy lub jej zwiększeniu. Urządzenie podczas procesu wymiany używa wyłącznie sił statycznych. Z siłami uciągu pomiędzy 400 a 2500 ton jest powszechnie stosowany do przedłużenia rury, a także do renowacji rurociągów.Jako przykład zrównoważonego rozwoju systemów zostanie zaprezentowany również PIPE REDUCER, za pomocą którego średnica nowej rury jest zmniejszana przed wciągnięciem do starej rury, tworząc ścisłe dopasowanie wykładziny, co stanowi kolejną opcję dla zastosowania technologii maszyn GRUNDOBURST.

Do innowacyjnych i opatentowanych rozwiązań technicznych stosowanych tylko i wyłącznie w maszynach GRUNDOBURST należy zaliczyć:

  1. jeden i ten sam typ maszyny jest przeznaczony do różnych technologii takich jak: berstlining (kruszenie starego rurociągu i wciąganie nowej rury), relining (wciąganie nowej rury bez potrzeby kruszenia starego rurociągu), swageling (zaliczana do technik ciasnopasowanych, nowo instalowana rura jest ciasnopasowana do starego rurociągu. Jest to jedyna metodą umożliwiająca renowację w dużych średnicach od 500 mm wzwyż. Metodę tą można stosować bezpiecznie jedynie stosując bezgwintowe żerdzie z systemem zapadek),
  2. opatentowane żerdzie QuickLock – nie są skręcane lecz zakleszczane, dzięki temu posiadają następujące zalety:
  • w każdych warunkach 100% siły wytworzonej w lawecie poprzez system zapadek i wyżłobień zostaje przekazane na osprzęt roboczy,
  • brak połączeń gwintowych ogranicza zużycie żerdzi do minimum oraz skraca czas instalacji do 40% w porównaniu z konkurencyjnymi rozwiązaniami (łączenie żerdzi QuickLock wykonuje 1 osoba w ciągu 3 sekund bez względu na warunki zewnętrzne i bez konieczności zatrzymania maszyny),
  • system zapadek wraz z wyżłobieniami żerdzi zabezpiecza przed zjawiskiem histerezy gruntu i nie pozwala na niekontrolowane „cofanie” się zestawu podczas czynności pomocniczych np. podczas zmiany osprzętu lub swagelingu,
  • zastosowanie przegubowych połączeń pomiędzy żerdziami pozwala na pokonywanie łagodnych łuków bez wprowadzania momentów gnących do układu,
  • brak połączeń gwintowych pozwala na prowadzenie prac w skrajnie niesprzyjających warunkach tj. błoto, piasek, ścieki bez obawy o stan urządzenia,
  • brak połączeń gwintowych eliminuje konieczność stosowania skomplikowanych i awaryjnych układów służących do skręcania, rozkręcania oraz zakleszczania żerdzi gwintowych.

 

GRUNDOMAT N

Na Baumie Tracto-Technik zaprezentuje urządzenia pokazujące postęp w instalacji przyłączy do nieruchomości. Rurociągi z szerokiej gamy sektorów – od kanalizacji po połączenia FTTX – mogą być instalowane lub odnawiane bezwykopowo przy użyciu rakiety GRUNDOMAT. Media takie jak gaz, woda, kanalizacja, ogrzewanie miejskie, energia elektryczna, linie telekomunikacyjne i internetowe są podłączane w pojedynczych budynkach, blokach mieszkalnych, zakładach przemysłowych i handlowych. Wodoszczelne kanały ścienne do rurociągów gazowych i wodnych umożliwiają instalację bezwykopową z piwnicy budynku bez dodatkowych wykopów montażowych. Wykorzystuje się albo pioniera wszystkich kretów, GRUNDOMAT P, albo nową wersję, GRUNDOMAT N – to ostatnie urządzenie może być wyposażone w innowacyjną głowicę koronową lub stopniową.

GRUNDOMAT to popularne urządzenie przeciskowe do wykonywania niesterowanych przejść instalacyjnych w zakresie średnic od 45 do 180 mm. jego podstawową cechą jest zastosowanie ruchomej głowicy, która pracuje w systemie „dwutaktowym” (patent Tracto-Technik). Dzięki temu kret charakteryzuje się niepowtarzalną celnością i energią uderzenia. Urządzenie przeciskowe w pierwszym takcie niszczy przeszkodę, a dopiero następnie zostaje przemieszczony korpus. Istotna jest również technologia wykonania urządzenia i zastosowany materiał.

Zobacz film prezentujący GRUNDOMAT N:

 

GrundoPIT 6V

Obok największej wiertnicy płuczkowej GrundoDRILL 28N Plus firma TRACTO- TECHNIK zaprezentuje też najnowszy model kompaktowej wiertnicy sterownej GrundoPIT 6V. GrundoPIT był i jest dla wielu wykonawców furtką do wejścia w wiertnice większej klasy. Najczęściej stosowany do wykonywania przyłączy do 50 m długości z zmianą przebiegu trasy. Z reguły wiercenie odbywa się z wykopu przyłączeniowego i prowadzi bezpośrednio do pomieszczenia przyłączeniowego budynku. Za pomocą nowego GrundoPIT 6V jest do dyspozycji 6 ton siły pchania i ciągu. Ponadto został poprawiony o prawie 50% moment obrotowy z 1000 Nm do 1500 Nm i liczba obrotów z 100 do 150 obr/min. Szczęki żerdzi funkcjonują w tym modelu hydraulicznie – zamiast pedału nożnego.
Oznaczenie V w GrundoPIT 6V oznacza "variabel", czyli wszechstronny:

  • można go użytkować zarówno z prostym zbiornikiem wody, jak również z mieszalnikiem płuczki MA09,
  • pracuje z dużym momentem obrotowym i małą liczbą obrotów za pomocą jednostki zasilającej typ TTB20 lub odwrotnie – uzyskując maksymalny moment obrotowy oraz maksymalną liczbę obrotów dzięki stacji zasilającej TTB110,
  • lawetę można zastosować z lancą udarową.

 

Długość żerdzi została zmieniona z 500 do 750 mm przy zachowaniu tej samej długości lawety, a co za tym idzie – zredukowano ilość połączeń skręcanych. To z kolei przyczynia się do oszczędności czasu, a przy tym wymiary wykopów nie uległy zmianie.

 

GrundoRAM

Na wystawie nie zabraknie też maszyn z rodziny GrundoRAM do wbijania rur stalowych.  GrundoRAM Apollo, jako jedyne urządzenie na świecie, wbija rury stalowe o średnicy 4000 mm. Swój sukces GrundoRAM „F” zawdzięcza najwyższej technologii wykonania oraz niepowtarzalnym rozwiązaniom konstrukcyjnym. Urządzenie do wbijania rur stalowych zostało pozbawione jakichkolwiek połączeń gwintowych w swojej konstrukcji, będących najsłabszym ogniwem urządzeń wytwarzających udar. Tłok wykonywany jest z dwóch części o różnych parametrach wytrzymałościowych, a korpus niezależnie od średnicy urządzenia produkowany jest z pełnego materiału (wałka). Materiał na konstrukcję maszyny wytwarzany jest według specjalnej receptury. Niskie zużycie powietrza (niskie koszty eksploatacji) oraz niezawodność w każdych warunkach zapewniają uszczelki teflonowe.
Maszyny do wbijania rur stalowych występują również w odmianie „MINI” z biegiem wstecznym, które znajdują zastosowanie w szczególnie ciasnej zabudowie oraz w krakingu dynamicznym.

 

Zobacz fotogalerię i videogalerię przedstawiające maszyny, które Tracto-Technik zaprezentuje na wystawie