Analitycy RWE Polska po raz kolejny opracowali „Raport o rynku energii elektrycznej i gazu ziemnego w Polsce”, który podsumowuje najważniejsze trendy oraz kierunki rozwoju rynku energii i gazu w roku 2015. Jak wynika z dokumentu w ub. r. zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrosło o 1,4% do poziomu 161,3 TWh. Łączne obroty na rynkach Towarowej Giełdy Energii wyniosły 133 TWh (138,5 TWh w 2014 r.). Rok 2015 był rekordowy pod względem produkcji energii w elektrowniach wiatrowych. Wyniosła ona 10,6 TWh, czyli prawie 50% więcej rok do roku. Działające w Polsce wiatraki aż pięciokrotnie biły rekordy wytwarzania, przekraczając nienotowany dotąd poziom 4000 MWh. Ponadto, po raz pierwszy w historii notowań gazu ziemnego, na parkietach Towarowej Giełdy Energii (TGE) blisko przez cały rok udało się utrzymać płynny obrót gwałtownie taniejącego paliwa - podaje RWE.
Fot. Pixabay
Bieżące wydanie raportu nie tylko szczegółowo analizuje rynek energii w 2015 roku, ale prezentuje również megatrendy kształtujące globalny oraz polski rynek energii elektrycznej i gazu – powiedział Piotr Grzejszczak, senior menedżer w dziale Operacyjne Zarządzanie Zakupami Energii w RWE Polska S.A. Z roku na rok rośnie rola odnawialnych źródeł energii i generacji rozproszonej, a jednocześnie kurczy się przestrzeń dla konwencjonalnych elektrowni systemowych. Trend ten wymusza rozwój systemów zapewniających bezpieczeństwo dostaw, takich jak m.in. rynek mocy i rezerwy w wytwarzaniu, zarządzanie stroną popytową (DSM), ale również wdrażanie rozwiązań opartych na nowych technologiach, takich jak: Big Data, czy Internet rzeczy (IoT). Na znaczeniu zyskują efektywność energetyczna i energooszczędność. Sektor energii staje się coraz bardziej skomplikowany – dodał.
W 2015 r. mocno wiało
Ciepła zima w ub.r. i rekordowe wyniki wytwarzania przez elektrownie wiatrowe przy prawie niezmienionym popycie spowodowały utrzymanie wysokiej podaży. Odbiło się to negatywnie na notowaniach obu rynków energii elektrycznej – spotowego i terminowego – na TGE. Jak wynika z danych Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, w 2015 r. zapotrzebowanie na energię elektryczną w naszym kraju wzrosło rok do roku o 1,4% do poziomu 161,3 TWh, z czego na rynku Dnia Następnego TGE sprzedano 25 TWh (w porównaniu z 23,7 TWh w 2014 r.). Średnia cena godzinowa Rynku Dnia Następnego wyniosła 157 zł/MWh, co oznacza spadek rok do roku o 12,7% - podano w raporcie.
"Ubiegły rok przyniósł znaczący wzrost mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach energii, przede wszystkim w elektrowniach wiatrowych (+18% w stosunku do 2014 r.), oraz jeszcze większy, ponad 3-krotny wzrost mocy zainstalowanych w elektrowniach słonecznych. Sama tylko produkcja energii wiatrowej wzrosła o ok. 50% w stosunku do 2014 r. W trakcie roku padały kolejne rekordy wytwarzania energii w źródłach wiatrowych, a poziom maksymalny - 4252 MW - został osiągnięty w grudniu" - podaje RWE.
Sierpniowy problem z deficytem mocy
W sierpniu 2015 r. (w związku z falą upałów i brakiem wody do chłodzenia bloków wytwórczych) rynek hurtowy i sieć elektroenergetyczna odnotowały deficyt mocy, wywołany falą upałów i brakiem wody do chłodzenia bloków wytwórczych. W efekcie ubytku aż 4000 MW mocy wprowadzono tzw. 20 stopień zasilania/ Problemy systemu elektroenergetycznego wpłynęły na silny – nawet sześciokrotny – wzrost cen energii sprzedawanej na parkietach TGE.
Coraz niższe ceny gazu
Na polski rynek gazu ziemnego w 2015 r. duży wpływ miały przeceny na europejskim rynku.
"Wyjątkowo niskie notowania ropy naftowej na światowych rynkach sprawiły, że ceny kontraktów długoterminowych na dostawy gazu indeksowane ceną tego paliwa, spadły prawie o 50%. Do przeceny notowań gazu na TGE przyczyniła się też ciepła zima i względna międzynarodowa stabilizacja polityczna. Na rynku gazu ziemnego udało się utrzymać płynny obrót tego towaru. Wolumen sprzedaży na koniec 2015 r. wyniósł 106,9 TWh, co oznacza 5% spadek obrotu w stosunku do roku 2014. Średnia cena ważona wolumenem dla najpopularniejszego produktu dotyczącego dostawy gazu w 2016 r. wyniosła 95,35 zł/MWh i była niższa od ceny analogicznego produktu sprzed roku o ponad 15 zł.
RWE to jedna z pięciu największych firm energetycznych w Europie. Zajmuje się w wytwarzaniem, przesyłem, dystrybucją oraz sprzedażą energii elektrycznej i gazu. Zatrudnia 60 tys. osób, zaopatruje więcej niż 16 mln klientów w energię elektryczną i ponad 7 mln klientów w gaz.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.