Wrocławski magistrat ma nowe pomysły na walkę z miejskim smogiem. Zamierza m.in.: wprowadzić obowiązek mycia kół samochodów przed wyjazdem z budowy, zapewnić częstsze mycie ulic oraz przekonywać mieszkańców do wymiany pieców.
Fot. www.wroclaw.pl
W celu przygotowania skutecznego programu antysmogowego władze miasta poprosiły prof. Jerzego Zwoździaka z Politechniki Wrocławskiej, będącego jednym z najwybitniejszych specjalistów w tej dziedzinie, by przeprowadził analizę ilościową i jakościową zanieczyszczeń powietrza we Wrocławiu.
Wiemy, że przyczyny przekroczeń leżą głównie po stronie struktury ogrzewania – to aż 62%. W mniejszym stopniu są one związane z komunikacją (24%) i przemysłem (12%). Dlatego najpierw trzeba ograniczyć niską emisję z indywidualnego ogrzewania węglowego na terenie miasta – mówił prof. Zwoździak.
Jakie działania podejmą władze Wrocławia?
Chcemy po pierwsze skierować nasze działa dotyczące programu „Kawka” w te części miasta, gdzie jest największy problem z zanieczyszczonym powietrzem oraz tam, gdzie w naszym zasobie komunalnym jest najwięcej mieszkań ogrzewanych piecem węglowym – powiedział Wojciech Adamski, wiceprezydent Wrocławia.
Wrocławskie służby będą odwiedzać mieszkańców i namawiać na wymianę pieców. Pomogą też wypełnić konieczne dokumenty. Wymienić trzeba w sumie około 30 tys. starych pieców węglowych, z czego około 23 tys. w budynkach komunalnym. Magistrat planuje wymienić w ciągu pięciu lat aż 80% pieców węglowych.
Kolejny pomysł to dokładna kontrola pojazdów - policja i ITD będą nadal sprawdzać stan samochodów jeżdżących po Wrocławiu.
Niestety około 20% pojazdów nie spełnia wymogów co do spalin, ale te 20% przyczynia się do 80% zanieczyszczeń – wyliczał prezydent Rafał Dutkiewicz. – Wyeliminowanie tych, którzy przekraczają normy, wpłynie pozytywnie na jakość powietrza – dodał.
Kolejne działania w walce o czyste powietrze obejmują dodanie do pozwoleń na budowę wpisu o ograniczaniu zapylenia.
Chcemy, aby samochody ciężarowe wyjeżdżające z terenu budowy były myte. To jest nowość i pewnie będzie wymagało jakiegoś czasu, aby się tego nauczyć – podkreślał prezydent.
Na wrocławskie ulice wrócą też polewaczki, prawdopodobnie w październiku tego roku. W ten sposób możliwa jest redukcja ilości pyłu osiadającego na jezdni. Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na zakup takich pojazdów.
Informowanie mieszkańców o jakości powietrza
W Barbarze uruchomiliśmy dwa ekrany, na których jest wyświetlana aktualna informacja o jakości powietrza. Ponadto do wrocławskich szkół, przedszkoli i żłobków trafiła już informacja od Wydziału Edukacji, by dyrektorzy placówek zapoznawali się z komunikatami dotyczącymi monitoringu jakości powietrza na stronie www.wroclaw.pl - powiedział wiceprezydent.
Jak zapowiedział Dutkiewicz, po wakacjach przedstawi kolejny projekt dotyczący rozwoju transportu zbiorowego we Wrocławiu.
Przeczytaj pełne opracowanie wrocławskiego magistratu dotyczące smogu
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.