Adresatami tego apelu są przede wszystkim samorząd woj. śląskiego, wojewoda śląski i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Na Śląsku, mimo podejmowanych inwestycji w zakresie poprawy jakości i rozbudowy infrastruktury wodociągowej, występują bardzo duże zapóźnienia, co powoduje, że potrzeby na niektórych obszarach są bardzo duże.

Trzeba wymieniać i modernizować wodociągi z lat 60. i 80.

Najpilniejsza jest modernizacja i wymiana stalowych wodociągów z lat 80., wymiana rur cementowo-azbestowych z lat 60. i budowa nowych ujęć wody wraz ze stacjami uzdatniania wody i zbiornikami wyrównawczymi.

Stare, nieszczelne wodociągi przekładają się na wysokie straty wody, niską a nawet niedostateczną jej jakość i przerwy w dostawach. Częste awarie powodują niskie ciśnienie wody na niektórych odcinkach sieci.

Trzeba budować nowe przyłącza i rozbudowywać sieć wodociągów

Wiele śląskich gospodarstw nadal nie jest podłączonych do gminnych wodociągów. Korzystają z własnych studni, a te stopniowo wysychają. Sytuację z dostawami wody pogarszają też coraz częstsze susze. W okresach suszy sieci wodociągowe tracą zdolność do pełnego zaopatrzenia w wodę.

Poważny problem stanowią też zanieczyszczenia i przekroczenia parametrów metali ciężkich w wodzie, co powoduje do wyłączania ujęć wody.

Potrzebne środki finansowe na inwestycje

Panaceum na te problemy miałoby być uruchomienie przez samorząd woj. śląskiego zintegrowanego programu, np. Regionalnego Programu Budowy Ujęć Wody i Wodociągów oraz Infrastruktury Towarzyszącej. Miałby on umożliwić sfinansowanie w najbliższych latach najistotniejszych działań inwestycyjnych w zakresie rozbudowy i modernizacji sieci wodociągowych.

Program taki powinien być wsparty środkami finansowymi z budżetu samorządu woj. śląskiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, budżetu państwa, zainteresowanych gmin i przedsiębiorstw wod-kan oraz wszelkich innych możliwych środków publicznych i prywatnych (np. kredytów bankowych).