Wolny rynek w obszarze Unii Europejskiej jest wielką szansą zarówno dla sprzedawców różnych towarów, jak i klientów szukających określonego produktu. Dotyczy to także sektora B2B, w którym szczególną uwagę należy zwracać na zgodność zakupionego towaru z prawodawstwem unijnym. Dzięki dyrektywom UE przepisy w państwach członkowskich są ujednolicane, co umożliwia swobodny przepływ towarów i usług między krajami wspólnotowymi.
Obecnie w Unii Europejskiej wiele produktów jest objętych przepisami Dyrektyw Nowego Podejścia. Są to regulacje prawne wprowadzane w krajach Unii Europejskiej od 1986 r., które ujednolicają m.in. wytyczne dotyczące różnych towarów sprzedawanych na terenie wspólnoty. Jeśli produkt spełnia wymagania zasadnicze opisane w odpowiednich dyrektywach, powinien być oznakowany znakiem CE. Tym znakiem producent deklaruje, że towar spełnia wszystkie przepisy szczegółowe wspólnoty, które go dotyczą. Obecnie obowiązuje ponad 20 Dyrektyw Nowego Podejścia. Ich zapisy obejmują wymagania dla różnych grup produktów, usług oraz zjawisk. Dla przemysłu najważniejsza jest dyrektywa maszynowa, która opisuje wymagania zasadnicze obowiązujące producentów maszyn. Wymagania zasadnicze odnośnie do maszyn nakładają na producentów obowiązek projektowania maszyn w taki sposób, aby zapewniała jak najwyższy stopień bezpieczeńtwa ich użytkowania oraz ochrony zdrowia i życia ich użytkowników.
Deklaracja bezpieczeństwa
Maszyny oznaczone znakiem CE powinny spełniać wszystkie zasadnicze wymagania prawne dotyczące bezpieczeństwa, ochrony zdrowia oraz życia zgodnie z Dyrektywani Nowego Podejścia. Maszyna CE każdorazowo musi być oznakowana znakiem CE. Oznaczenie musi być poprzedzone odpowiednimi testami technicznymi, które zakończyły się wynikiem pozytywnym. Do każdej maszyny powinna zostać dołączona Deklaracja Zgodności WE. W dokumencie tym, zawarte są informacje o producencie, produkcie (nazwa, typ, model, seria) i wymaganiach zasadniczych, które spełnia dany produkt. Ponadto zamieszczona jest w nim lista wszystkich norm, zgodnie z którymi towar został wyprodukowany.
Znak CE, a znak China Export
Dokonując zakupów warto upewnić się czy produkt jest oznaczony prawidłowo i czy … znak CE nie został pomylony ze znakiem China Export! Format znaku CE został dokładnie opisany w Dyrektywach Nowego Podejścia i nie może on być inny. Ważna jest zarówno wielkość i czcionka, jak i odległość liter od siebie. Sprawdzenie tego ostatniego parametru jest kluczowe, ponieważ łudząco podobny do znaku CE jest symbol China Export. W zasadzie, oba oznaczenia różnią się jedynie odstępem między literami, więc bardzo łatwo o pomyłkę. Należy mieć świadomość, że znak China Export nie gwarantuje zgodności z regulacjami obowiązującymi na terenie Unii Europejskiej. Produkty oznaczone tym symbolem mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia użytkowników. Sprzedaż i używanie takich towarów na terenie wspólnoty jest niezgodne z prawem. Poza problemami wynikającymi z naruszenia przepisów trzeba zdawać sobie sprawę z pozostałych konsekwencji zakupu tego rodzaju produktów. W przypadku maszyn stosowanych w zakładach przemysłowych, brak zgodności z wymaganiami unijnymi może stać się przyczyną problemów z odpowiednimi organami kontroli pracy. Jeśli maszyna nie spełnia wymagań zasadniczych zgodnie z Dyrektywą Maszynową, istotnie wzrasta ryzyko wystąpienia wypadków w trakcie jej użytkowania oraz wysokimi odszkodowaniami dla poszkodowanych i karami finansowymi dla przedsiębiorstwa.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.