Integracja urządzeń elektrycznych, nazywana popularnie inteligentnym domem, to zupełnie nowa jakość zarządzania budynkiem. Dzięki niemu możemy w łatwy i intuicyjny sposób sprawić, by nasze cztery kąty stały się dla nas jeszcze przyjemniejsze i jeszcze bardziej dopasowane. Obecnie wyposażenie się w system inteligentnego domu nie jest trudne (asortyment znaleźć można m.in. na http://el12.pl/). Wciąż jednak wiele osób nie słyszało nawet o tym rozwiązaniu. W tym tekście wychodzimy z pomocą i prezentujemy układ inteligentnego budynku od podstaw!

 

1. Czym jest system inteligentnego domu?

Inteligentny dom to nic innego, jak specjalny system zarządzana różnymi sferami budynku (ogrzewaniem, prądem, oświetleniem, multimediami, podlewaniem ogrodu, bezpieczeństwem itp.), cechujący się pełną automatyzacją.

2. Jak to działa?

Wszystkie pomniejsze systemy połączone są ze sobą w jeden zwarty układ, którego serce stanowi procesor. To właśnie on steruje poszczególnymi sferami budynku i pełni funkcję swojego rodzaju centrali. Oczywiście domownicy cały czas mogą mieć kontrolę nad działaniem systemu i ustawieniem jego parametrów (w zależności od potrzeb) za pomocą paneli, klawiatur lub aplikacji na smartfona.

3. Jak zamontować inteligentny dom?

Montaż systemu może być inwazyjny – wszystko zależy od tego, czy zdecydujemy się na rozwiązanie przewodowe, czy też bezprzewodowe, a także od indywidualnych uwarunkowań samego budynku. Wspomniane rozwiązanie bez kabli na pewno nie wymaga przeprowadzenia skomplikowanych prac remontowych, jednak może generować nieco większe koszty.

4. Ile kosztuje taki system?

Trudno jednoznacznie wskazać koszt inteligentnego domu, ponieważ ten również zależy od rodzaju systemu i ilości podłączonych do niego komponentów. Warto jednak zaznaczyć, że instalacja układu jest swego rodzaju inwestycją, ponieważ odpowiednie zaprogramowanie poszczególnych sfer domostwa generuje z czasem znaczące oszczędności!

5. Jakie są zalety inteligentnego budynku?

System ten jest przede wszystkim melodią przyszłości. Dzięki niemu znacząco polepsza się komfort życia, a także zwiększa się jego bezpieczeństwo. Dużą zaletą są również wspominane już oszczędności – dom sam bowiem „wie”, kiedy używać konkretnych rozwiązań i wyłączać poszczególne układy, gdy te nie są absolutnie potrzebne.

6. Czy system można zamontować samemu?

Po części montaż niektórych komponentów lepiej zlecić wykwalifikowanemu fachowcy. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasz system działa poprawnie i z pewnością nie grozić nam będzie niezadowolenie z produktu.