Zaproponowane w nowelizacji ustawy prawo energetyczne zmiany mają zwiększyć kontrolę państwa nad systemem zapasów interwencyjnych ropy naftowej i paliw.
Fot. Pixabay
5 lipca br. podczas 21. posiedzenia Sejmu RP odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji prawa energetycznego. Projekt, przygotowany przez posłów PiS, ma na celu systemowe uporządkowanie rynku paliw ciekłych, a także zwiększenie kontroli państwa nad systemem zapasów interwencyjnych ropy naftowej i paliw. Dodatkowo, zgodnie z inicjatywą wnioskodawców, zmiany w prawie energetycznym mają służyć uporządkowaniu rynku gazu ziemnego, rozszerzeniu obowiązku utrzymania zapasów obowiązkowych gazu ziemnego i wprowadzeniu nowej formy prawnej realizacji tego obowiązku.
Ustawa zmniejszy tzw. szarą strefę?
Nowelizacja ustawy ma również ograniczyć działania w tzw. szarej strefie w Polsce, które w latach 2012–2013 dotyczyły 13–15% całkowitego zużycia oleju napędowego. To oznacza, że nasze państwo straciło z tytułu wyłudzeń w tym obszarze co najmniej 3–4 mld zł. Przyjęcie rozwiązań zawartych w tym projekcie pozwoli na wprowadzenie większej przejrzystości na rynkach paliw i gazu ziemnego, przyczyni się też do poprawy konkurencyjności i uszczelnienia systemu koncesyjnego, a tym samym ograniczy szarą strefę w paliwach ciekłych. Zjawisko szarej strefy uderza bowiem w rozwój gospodarczy i bezpieczeństwo energetyczne Polski, zakłóca prawidłowe funkcjonowanie rynku i utrudnia równą konkurencję – tłumaczył poseł Maciej Małecki podczas obrad Sejmu.
Projekt ustawy o zmianie ustawy prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw wpłynął do Sejmu 20 czerwca br.
Zobacz projekt „Ustawy o zmianie ustawy prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw”
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.