Silne uzależnienie przemysłu węglowego w Polsce od poboru wody grozi przerwami w dostawach energii elektrycznej w okresie suszy czy fali upałów.

70% poboru wody w naszym kraju przypada na energetykę węglową, a 85% energii elektrycznej w Polsce wytwarzane jest przez spalanie węgla – wynika z raportu „Wielki skok na wodę. Jak przemysł węglowy pogłębia światowy kryzys wodny” opublikowanego przez Greenpeace. To rekord w skali światowej. Potwierdzeniem tego są dane dotyczące poboru wody przez przemysł węglowy w innych krajach. Przykładowo w Niemczech wynosi on 18%. Z kolei średnia dla wszystkich krajów UE to13,7%, a średnia globalna: 6,8%.
Jak zauważają autorzy raportu, tak silne uzależnienie energetyki węglowej od poboru wody grozi przerwami w dostawach prądu w okresie upałów i suszy.
Wodochłonność energetyki opartej na węglu jest jedną z jej największych wad. Pod względem zasobności w wodę jesteśmy w UE na piątym miejscu od końca, przed Czechami, Danią, Cyprem i Maltą. Co więcej, Polska ma jedne z najniższych odnawialnych zasobów wodnych na świecie w przeliczeniu na mieszkańca. Są one mniejsze nawet niż w przypadku niektórych krajów strefy pustyń i półpustyń takich jak Niger, Czad czy Sudan – powiedział dr Sylwester Kraśnicki, hydrogeolog z Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach.
Globalny problem
Zgodnie z danymi przedstawionymi w raporcie, zbyt duży pobór wody przez przemysł węglowy to problem globalny. W 2013 r. szacowane całkowite zużycie wody słodkiej w przemyśle węglowym na świecie wyniosło 22,7 miliarda m3. rocznie, a całkowity szacowany pobór wyniósł 281 mld m3. rocznie. Dodatkowo wyniki badań pokazują, że 44% wszystkich istniejących elektrowni węglowych na świecie jest położonych w regionach dotkniętych niedoborem wody, a 25% na obszarach zmagających się z suszą. To oznacza, że zużycie wody jest w tych regionach powyżej poziomu uznawanego za mający znaczący wpływ na ekosystem.
Źródło: Raport „Wielki skok na wodę. Jak przemysł węglowy pogłębia światowy kryzys wodny”
Zobacz pełną treść raportu

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.