8 lipca br. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA ogłosiło, że przystąpiło do Międzynarodowego Centrum Doskonałości, czyli eksperckiej instytucji w dziedzinie problematyki metanowej, która działa pod aspiracjami Organizacji Narodów Zjednoczonych. Współpraca ma przyczynić się do rozwoju nowych metod odzyskiwania i gospodarczego wykorzystania metanu jako surowca energetycznego.

Metan to cenne źródło energii, które w dużej części marnujemy przy eksploatacji kopalń węgla kamiennego. Jego odzyskiwanie powinno być na znacznie wyższym poziomie. Współpraca z Międzynarodowym Centrum Doskonałości pozwoli na rozwój nowych technologii, na zwiększenie efektywności odmetanowania kopalń, ale także na pozyskiwanie metanu z pokładów węgla – powiedział Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Jednocześnie PGNiG SA poinformowało, że już jesienią br. rozpocznie testowanie nowatorskiej metody wydobycia metanu z pokładów węgla kamiennego (CBM) w Gilowicach na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. W ramach testów PGNiG SA wykorzysta doświadczenie z zabiegów stymulacji poprzez hydrauliczne szczelinowanie, które wykonywało już w ramach prac związanych z poszukiwaniem gazu z formacji łupkowych.

O Centrum Doskonałości

Międzynarodowe Centrum Doskonałości w zakresie metanu z kopalń węgla swoją działalność rozpoczęło w 2016 r. w Głównym Instytucie Górnictwa pod aspiracjami Europejskiej Komisji Gospodarczej Narodów Zjednoczonych (United Nations Economic Commission for Europe – UNECE). Centrum skupia ekspertów pracujących nad nowymi metodami odzyskiwania i wykorzystywania metanu z kopalń. Dodatkowo gromadzi informacje i doświadczenia w zarządzaniu metanem z kopalń z zachowaniem zasad  zrównoważonego rozwoju, na co szczególny nacisk kładzie ONZ.