Rozpoczęty 9 marca 2015 r. w Abu Dhabi lot dookoła świata zakończył się sukcesem. Piccard po 48 godz. od chwili startu z Kairu wylądował samolotem Solar Impulse 2 w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Obecny termin lotu wybrano z uwagi na sprzyjające warunki atmosferyczne pozwalające maszynie pokonać strefę wysokich temperatur nad Arabią Saudyjską. Etap ten, choć krótki, był oceniany jako trudny.

To jest bardzo, bardzo gorący rejon, ten lot to będzie wyzwanie - powiedział pilot przed ruszeniem w trasę.

Nowy Jork–Sewilla–Kair–Abu Dhabi

Samolot napędzany jedynie energią słoneczną przyleciał do Kairu 13 lipca z hiszpańskiej Sewilli, gdzie wylądował 23 czerwca po historycznym, 90-godzinnym locie nad Atlantykiem.

Solar Impulse: historyczny lot przez Atlantyk

Dzięki niemu Bertrand Piccard został pierwszym człowiekiem, który przeleciał nad Oceanem Atlantyckim maszyną napędzaną wyłącznie energią słoneczną, bez kropli tradycyjnego paliwa.

Jedyny taki samolot

Maszyna Solar Impulse 2 jest następcą Solar Impulse 1. Na jej skrzydłach o rozpiętości 72 m znajduje się ponad 17 tys. ogniw fotowoltaicznych. Energia jest magazynowana w akumulatorach litowo-jonowych, zasilających cztery silniki elektryczne. Samolot ważący zaledwie 2,3 tony nie potrzebuje ani kropli tradycyjnego paliwa. Dzięki akumulatorom może lecieć również w nocy i podczas pochmurnej pogody.

Podróż dookoła świata realizowana przez dwóch pilotów: Bertranda Piccarda i Andre Borschberga, ma na celu propagowanie energii odnawialnej i ducha innowacji. W maszynie mieści się tylko jedna osoba, więc piloci pokonywali poszczególne odcinki na zmianę. Celem podróży było Abu Dhabi, skąd w marciu ub.r. rozpoczęto warte 100 mln USD przedsięwzięcie. Przygotowania do niego trwały od 2002 r.

Zobacz fotogalerię prezentującą niezwykły samolot solarny


Obejrzyj film z przelotu Solar Impulse 2 nad Golden Gate