Jak wynika z danych PIPP, w chwili obecnej średnie ceny detaliczne paliw wynoszą średnio: 4,16 zł/l olej napędowy, 4,38 zł/l benzyna 95-oktanowa oraz 1,60 zł/l autogaz.
Fot. Pixabay
0,51 gr/l olej napędowy, 0,65 gr/l benzyna oraz 0,34 gr/l LPG – to spadki cen na polskich stacjach benzynowych odnotowane w ciągu ostatnich 12 miesięcy przez Polską Izbę Paliw Płynnych.
Jak wynika z danych PIPP, w chwili obecnej ceny detaliczne paliw wynoszą średnio: 4,16 zł/l olej napędowy, 4,38 zł/l benzyna 95-oktanowa oraz 1,60 zł/l autogaz.
Gdzie najtaniej?
Najtańszy olej napędowy kierowcy mogą kupić na stacjach benzynowych w woj. małopolskim (4,068 gr/l). Co ciekawe, od 15 lipca br. cena ta spadła o 5 gr/l. Najdrożej jest z kolei w woj. lubuskim 4,216 zł/l.
Na stacjach położonych w woj. śląskim odnotowano w okresie od 15 do 22 lipca br. największe w skali całego kraju spadki cen oleju napędowego (-6 gr/l). Dodatkowo to na terenie tego województwa najtańsza jest benzyna: 4,425 zł/l. Z kolei najdroższym regionem naszego kraju, biorąc pod uwagę ceny za litr benzyny, jest woj. zachodniopomorskie: 4,467 zł/l .
W woj. podkarpackim można kupić natomiast najtańszy autogaz: 1,540 zł/l, a najdroższy w woj. zachodniopomorskim: 1,710 zł/l.
Sytuacja w rafineriach
Zgodnie z informacjami PIPP, w polskich rafineriach benzyna tanieje średnio 10 zł/m3, a olej napędowy drożeje 9 zł/m3. W porównaniu z lutym br. (wtedy na stacjach ceny były najniższe), benzyna w hurcie polskich rafinerii jest droższa o 12%, a olej napędowy 13%.
Co wpływa na wzrost cen
Wśród czynników wpływających na kształtowanie się cen hurtowych mają duży wpływ wahania na światowych rynkach paliw gotowych. Przede wszystkim tzw. notowania ARA (średnie ceny z trzech największych portów przeładunkowych: Amsterdam–Rotterdam–Antwerpia, gdzie trafiają paliwa importowane na nasz kontynent). W okresie od 15 do 22 lipca br. na ARA odnotowano (o 1,16%) spadek cen Pb95, a wzrost (3,055%) ON. Warto podkreślić, że wartości te dotyczą „czystych paliw” (czyli bez udziału biokomponentów). Zgodnie bowiem z unijną polityką klimatyczną nakładającą na polskich dystrybutorów paliw Narodowy Cel Wskaźnikowy – do każdego litra benzyny musi być dodane do 10% bioetanolu, a do każdego litra oleju napędowego do 7% bioestrów oleju rzepakowego. Zdaniem PIPP może to podwyższać koszt każdego z paliw w Polsce o 0,15 gr/l.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.