Budowa zakładu dobiega końca. Zakończona została zasadnicza część prac mechanicznych, dzięki czemu możliwe będzie zabudowanie ostatniej ze ścian nowej kotłowni i dobudowanie brakującej części dachu. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez inwestora, w ciepłowni zamontowano już kocioł, instalacje oczyszczania spalin, nawęglania oraz odżużlania. Ponadto zakończona została budowa pompowni, placu węglowego o powierzchni około 2450 m2, czyli mniej więcej rozmiaru połowy boiska do piłki nożnej, jak również placu składowania żużla o powierzchni około 785 m2. W kolejnym etapie zakończone zostaną prace elektryczne, których zakończenie zaplanowane jest na koniec sierpnia br.  

Znaczenie ciepłowni Fortum w Bytomiu

Budowa nowego źródła ciepła w Bytomiu jest niezbędna, aby zapewnić mieszkańcom stałe i bezpieczne dostawy w perspektywie długoterminowej. Cieszymy się, że realizacja przebiega zgodnie z planem, a prace mechaniczne w głównych obszarach już się zakończyły. Warto wspomnieć, że w szczytowym momencie na placu budowy pracowało nawet 170 osób – mówi Piotr Górnik, dyrektor ds. produkcji Fortum.

Ciepłownia Fortum w Bytomiu ma zostać oddana do użytku jeszcze w 2016 r. i będzie spełniać rygorystyczne normy środowiskowe. Koszt jej budowy to 50 mln zł. Została tak zaprojektowana, aby w łatwy sposób można ją było dostosować do ewentualnego zaostrzenia limitów emisyjnych w przyszłości. Zakład będzie stanowił rezerwę dla istniejącej infrastruktury ciepłowniczej w Bytomiu, a także posłuży jako podstawowe źródło ciepła dla mieszkańców w okresie letnim. Wykonawcą prac budowlanych jest firma Erbud S.A.