O 14,6% wzrósł w lipcu br. przeładunek paliw w portach w Szczecinie i Świnoujściu w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Obserwowany wzrost przeładunku paliw to zasługa m.in. uruchomienia gazoportu w Świnoujściu.

Zgodnie z danymi opublikowanymi Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA, o 7,5% spadł natomiast przeładunek węgla. Tendencja spadkowa w tym przypadku utrzymuje się od ubiegłego roku. Spedytorzy wybierają sąsiednie porty, co wiąże się z ograniczeniami nawigacyjnymi toru wodnego Świnoujście-Szczecin. Stąd konieczność jego pogłębienia do 12,5 m – podano w oficjalnym komunikacie.

Ogólny wynik za siedem miesięcy br., jaki  uzyskały porty w Szczecinie i Świnoujściu, jest dodatni. Obsłużono tam o 5,2 % więcej kontenerów niż w ub. roku. 

Inwestycje w portach

Zespół portów Szczecin–Świnoujście przewiduje dalszy wzrost obsługiwanych ładunków. W związku z tym prowadzone konieczne są kolejne inwestycje ukierunkowane na poprawę dostępności do portów od strony lądu i morza oraz na dalszy rozwój portów i umocnienie ich pozycji na rynku.