Tworzenie kopalń zespolonych to główne narzędzie, które umożliwi PGG likwidację 660 etatów kierowniczych i administracyjnych. Takie działania pozwolą wygenerować oszczędności na poziomie około 61 mln zł rocznie. Jak podaje PGG, utworzone do tej pory kopalnie zespolone pozwoliły na likwidację 17 etatów dyrektorów, 71 etatów kierowników działów pod ziemią oraz 55 etatów kierowników na powierzchni. Zwolnienia będą kontynuowane do końca br.

Zmiany w centrali

Redukcje kadry pracowniczej prowadzone są jednocześnie w centrali PGG. Od stycznia br. zlikwidowano 115 etatów, w tym 26 etatów kierowników zespołów i dyrektorów biur.

Dzięki prowadzonej przez nas racjonalnej i oszczędnej polityce kadrowej, liczba stanowisk dyrektorskich i kierowniczych zmniejszyła się zarówno w kopalniach, jak i centrali PGG. Wygaszamy stanowiska kierownicze, łączymy poszczególne działy i biura oraz tworzymy nowe schematy organizacyjne dostosowane do realiów rynkowych firmy. W miejsce odchodzących dyrektorów i kierowników nie powołujemy nowych osób – mówi Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej.

Przypomnijmy, że 1 lipca br. PGG utworzyła pięć kopalń zespolonych w miejsce 11 zakładów. Oprócz redukcji kosztów zatrudnienia działanie to ma wpłynąć na obniżenie kosztów wydobycia węgla, lepsze wykorzystanie infrastruktury kopalń oraz efektywniejsze wykorzystanie złóż.