15 września 2016 r. rozpoczęły się konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe dotyczące projektu ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych.

Jakie zmiany planowane są w zakresie elektromobilności?

Wśród najważniejszych zmian, które pojawiły się w dokumencie, wymienić należy powołanie Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, którego celem będzie wspieranie rozbudowy infrastruktury paliw alternatywnych (biopaliw, energii elektrycznej i gazu ziemnego) oraz tworzenie rynku pojazdów na te paliwa. Fundusz ma być powołany z dniem 1 stycznia 2017 r., natomiast finansowanie zostanie uruchomione w roku 2018. Zgodnie z założeniami nowelizacji ustawy, powołanie Funduszu Niskoemisyjnego Transportu jest jednym z elementów wdrażania planu rozwoju elektromobilności i rynku paliw alternatywnych.

Środki, którymi będzie zarządzał Fundusz Niskoemisyjnego Transportu dotychczas znajdowały się w budżetowej rezerwie celowej. Dotychczas była to wyłącznie rezerwa celowa, teraz dodatkowo – środki przekazywane przez operatorów elektroenergetycznego systemu przesyłowego w wysokości 0,1% kapitału zaangażowanego w wykonywaną działalność – czytamy w komunikacie Ministerstwa Rozwoju.

Zobacz projekt ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych

Czytaj też: Będziemy produkować samochody elektryczne?