22 września spółka OMK rozpoczęła dostawy rur stalowych do budowy gazociągu Nord Stream 2 z wytwórni w m. Vyksa w Rosji do fińskiej Kotki. Transport drogą kolejową trwał kilka dni.

 Kolejnego dnia następny z trzech wybranych do produkcji rur dostawca – spółka Chelpipe z siedzibą w Czelabińsku, również uruchomił swoje dostawy.

Blisko połowa wszystkich rur potrzebnych do budowy nowych rurociągów gazowych, które zostaną ułożone na dnie Bałtyku, zostaną powleczone ochronnymi powłokami w m. Kotka.

Produkcja rur w zakładzie EuroPipe GmbH w Mülheim an der Ruhr w Niemczech zgodnie z planem powinna ruszyć w październiku. Te rury do powlekanie zostaną skierowane do niemieckiego zakładu w Mukran na początku listopada 2016 r.

Budowa kolejnego gazociągu, prowadzącego z Rosji do Niemiec przez Bałtyk, podwoi przepustowość Gazociągu Północnego, uruchomionego w 2011 r. Docelowa przepustowość rurociągów bałtyckich, łączących oba kraje, po rozbudowie instalacji wzrośnie dwukrotnie, do 110 mld m3. Rozbudowie gazociągu sprzeciwia się m.in. Polska, Litwa, Łotwa, Estonia czy Ukraina. Jakkolwiek również w opinii Komisji Europejskiej gazociąg zagraża równowadze dostaw gazu do Europy, prawdopodobnie nie powstrzyma to już zaawansowanych planów i prac. Spółka Nord Stream 2 realizuje swoje zadania i informuje, że przebiegają one planowo.

 

Więcej o gazociągu Nord Stream 2