Tylko do końca września br. mieszkańcy Krakowa złożyli ponad 3500 wniosków o wymianę systemu ogrzewania na proekologiczne. W tym czasie udzielono również ponad 3600 dotacji na kwotę prawie 77 mln zł. Zgodnie z informacjami urzędu miasta, jeżeli realizacja wszystkich umów dojdzie do skutku, to do końca 2016 r. zlikwidowane zostanie łącznie 5100 pieców.

Tylko we wrześniu mieszkańcy Krakowa złożyli rekordową liczbę wniosków – aż 631. W analogicznym okresie w poprzednich latach było ich znacznie mniej: w 2015 r. – 200. Liczby te wskazują na znaczny wzrost zainteresowania procesem wymiany pieców węglowych i palenisk, który jest spowodowany funkcjonowaniem Programu Ograniczania Niskiej Emisji dla Krakowa (PONE) i Lokalnego Programu Osłonowego (LPO) – tłumaczy  Ewa Olszowska-Dej, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska UMK.

Wymiany pieców w 2017 r.

W tym roku miasto zwiera umowy wieloletnie na realizację wymiany palenisk węglowych w przyszłym roku.  Na podstawie dotychczas złożonych wniosków przynajmniej 1300 palenisk węglowych będzie zlikwidowanych w 2017 r.