Veolia Energia Łódź zbudowała w pierwszej połowie br. rurociąg, który połączył obie sieci i umożliwił władzom Konstantynowa Łódzkiego zamknięcie starej ciepłowni.

Umowa zawarta pomiędzy Przedsiębiorstwem Komunalnym Gminy Konstantynów Łódzki a Veolia Energia Łódź zakłada dostawę początkowo 8 MWth energii cieplnej, a następnie wzrost do 13 MWth, po przyłączeniu kolejnych budynków.

Będzie taniej

Wspólny projekt dostaw ciepła do Konstantynowa Łódzkiego z sieci ciepłowniczej Veolii ma spowodować, że dostawy ciepła będą tańsze.

– Niższe ceny ogrzewania i ciepłej wody to najważniejsza wiadomość wynikająca z najnowszego rozwiązania zaproponowanego mieszkańcom. Uruchomienie dostaw ciepła z Łodzi spowoduje spadek średnich cen ciepła o około 10,5 %. Jednak, porównując nową cenę ciepła z ceną z 2013 r. okaże się, że faktyczna obniżka wynosi aż 23 % - powiedział Henryk Brzyszcz, burmistrz Konstantynowa Łódzkiego.

Zmodernizowany system ciepłowniczy

W ramach projektu przyłączenia Konstantynowa Łódzkiego do sieci ciepłowniczej Łódź Veolia zmodernizowała swój system ciepłowniczy w Łodzi, wybudowała komorę ciepłowniczą na granicy obu miast i zainstalowała rurociąg. Łącznie położono ponad 10 km rur o różnym przekroju. Prace budowlane trwały od lutego do sierpnia 2016 r.

- To pierwszy taki projekt w historii ciepłownictwa w Łodzi, kiedy przekroczyliśmy granicę miasta, aby dostarczać ciepło z sieci – powiedział Jerzy Kak, prezes zarządu Veolia Energia Łódź.

Konstantynów Łódzki jest częścią aglomeracji łódzkiej. Miasto zamieszkuje ponad 17 tys. osób. Przedsiębiorstwo Komunalne Gminy Konstantynów Łódzki dostarcza ciepło około 4 tys.mieszkańców.

Grupa Veolia zajmuje się projektowaniem i dostarczaniem rozwiązań w zakresie gospodarki wodą, energią i odpadami. W Polsce prowadzi działalność w 74 miastach, zarządzając sieciami ciepłowniczymi w 40 z nich.