• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Projekt EFRA: jedna trzecia prac została już wykonana

Jak przebiega realizacja inwestycji Grupy Lotos?


Opublikowano: 12-10-2016 Źródło: Grupa Lotos

Koszt realizacji instalacji w ramach projektu EFRA to około 2,3 mld zł. Mija rok od rozpoczęcia prac.


Instalacje projektu EFRA /Fot. Grupa Lotos Instalacje projektu EFRA /Fot. Grupa Lotos

Grupa Lotos podsumowała przebieg prac związanych z budową instalacji w ramach projektu EFRA. Na koniec września br. zaawansowanie wszystkich prac wyniosło 34%. Zgodnie z informacjami spółki, prawie gotowy jest już budynek elektroenergetyczny. Wykonana została również estakada na rurociągi i kable. Rozbudowana została także droga dojazdowa do rafinerii i przebudowana brama wjazdowa .

Wiosną bieżącego roku ruszyły prace związane z budową sieci podziemnych i dróg dojazdowych oraz przygotowywanie terenu pod budowę zbiorników na półprodukty DCU. Rozpoczęły się też prace fundamentowe. W czerwcu rozpoczęto też palowanie gruntu pod instalację HVDU i  magazyn koksu. Ruszyła budowa wielopiętrowych, wewnętrznych estakad na rurociągi i kable, które obecnie dominują na placu budowy. Przez lato większość prac fundamentowych została już wykonana. Najwyżej wyrosły w górę konstrukcje nośne reaktorów koksowania oraz zbiorników separacji wody od koksu (po lewej stronie zdjęcia). Ruszyła też budowa wytwórni tlenu – czytamy w komunikacie spółki.

Najważniejsze etapy realizacji Projektu EFRA

Wśród kluczowych instalacji Projektu EFRA, najbardziej zaawansowana jest budowa wytwórni wodoru HGU, gdzie zakończono prace fundamentowe i rozpoczęto budowę  konstrukcji stalowych estakad, co oznacza wyprzedzenie harmonogramu o 7%. Druga w kolejności jest instalacja koksowania (DCU), ze stanem zaawansowania ok. 5 proc., zgodnie z harmonogramem. Bardzo szybko postępuje budowa dróg, sieci podziemnych i estakad między obiektowych, gdzie zaawansowanie przekracza 60% (nawet 30% powyżej planu).

Najważniejszym kamieniem milowym w najbliższych miesiącach będzie dostawa wszystkich dużych aparatów związanych z instalacjami, takich jak reaktory koksowania czy kolumny destylacyjne. Waga tych urządzeń może sięgać nawet 400 ton. Do 10 sztuk tych urządzeń przypłynie drogą morską na przełomie grudnia i stycznia, musimy się do tego przygotować logistycznie – przypomina dyrektor Błędowski.

Posadowienie tych aparatów na fundamentach powinno zakończyć się do końca lutego 2017 r. 

Fot. Grupa Lotos Fot. Grupa Lotos

Czytaj także: „126 nowych rurociągów w ramach projektu EFRA”

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!