W bardzo wielu procesach przemysłowych wykorzystywana jest woda technologiczna, np. jako czynnik chłodzący. Często pozyskiwana jest ona z rzek i zbiorników wodnych, zatem zanim będzie mogła być użyta w fabryce, musi zostać odpowiednio oczyszczona. Do tego celu służą odpowiednie filtry.
Metody filtracji wody technologicznej
Pierwszym etapem filtracji wody z rzeki jest jej zgrubne oczyszczenie z największych zanieczyszczeń, których może być naprawdę dużo. Dlatego najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku są filtry samoczyszczące do wody. Największą zaletą tego typu urządzeń jest fakt, że nie trzeba przerywać procesu w celu czyszczenia lub wymiany elementu filtracyjnego, ponieważ czyszczenie odbywa się w trakcie prowadzenia procesu filtracji. Dzieje się tak dzięki zamontowaniu specjalnego skrobaka, który okresowo usuwa nagromadzony osad, poruszając się od góry do dołu filtra i kieruje zanieczyszczenia do zaworu spustowego. Procedura czyszczenia uruchamiana jest w momencie, gdy spadek ciśnienia na sicie filtracyjnym osiągnie zaprogramowaną wartość.
Filtry samoczyszczące do wody pozwalają na uzyskanie bardzo dużej wydajności procesu, nie dającej się uzyskać przy użyciu żadnej innej metody filtracji – zauważa Adam Tymoszewski z firmy Pro-mill, zajmującej się aparaturą procesową. Są zupełnie bezobsługowe, pozwalają na ciągły tryb prowadzenia procesu, zatem ich eksploatacja jest naprawdę bezproblemowa. Mimo stosunkowo wysokiej ceny, taka inwestycja się bardzo opłaca.
Skuteczność filtracji, na której uzyskanie pozwalają filtry samoczyszczące do wody, może nie być wystarczająca dla niektórych zastosowań. W takiej sytuacji kolejnym etapem filtracji mogą być np. filtry workowe.
Filtry workowe składają się z obudowy, w której umieszczany jest kosz filtracyjny, wykonany z blachy perforowanej lub stalowej siatki oraz worek filtracyjny, stanowiący wkład wymienny. Worki filtracyjne mogą być wykonane z filcu filtracyjnego (polipropylen lub poliester), nylonu i innych materiałów w zależności od potrzeb. Filtry workowe charakteryzuje dokładność filtracji nawet na poziomie 1 um.
Worki filtracyjne należy niestety okresowo wymieniać – sygnałem do wymiany jest duży spadek ciśnienia na filtrze. Można jednak stosować obudowy wieloworkowe, które są w stanie pomieścić nawet kilkadziesiąt worków filtracyjnych. Takie rozwiązanie zapewnia dużą wydajność, a także wydłuża żywotność każdego z użytych wkładów, przez co konieczność wymiany jest bardzo rzadka.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.