Gazociąg OPAL (Ostsee Pipeline Anbindungsleitung) jest odnogą Gazociągu Północnego (Nord Stream), znajduje się na terenie Niemiec. Gazprom uzyska większy dostęp do jego przepustowości wbrew interesom m.in. Polski.
Fot. OPAL Gastransport GmbH & Co. KG
W najbliższych dniach Komisja Europejska (KE) ma wydać pozytywną dla Gazpromu decyzję ws. wykorzystywania przepustowości gazociągu OPAL. Obecnie monopolista wykorzystuje połowę jego przepustowości, a z drugiej połowy mogą korzystać inni dostawcy paliwa. Teraz proporcje się zmienią – z 80% będzie mógł korzystać Gazprom, a dla pozostałych pozostanie jedynie 20%.
Rosyjski koncern chciał mieć OPAL na wyłączność, jednak decyzja KE i tak jest dla niego bardzo korzystna.
W 2009 r. ustalono, że przez kolejne 22 lata gazociąg będzie wykorzystywany zgodnie z zasadami trzeciego pakietu energetycznego. Oznaczało to m.in., że dostęp do infrastruktury powinna mieć zagwarantowany strona trzecia, tj. konkurenci Gazpromu. Wówczas koncern otrzymał dostęp do 50% przepustowości. Teraz proporcje te ulegną znaczącej zmianie.
Trasa gazociągu OPAL prowadzi wzdłuż granicy polsko-niemieckiej do Czech. Jest odnogą gazociągu Nord Stream, którą gaz z pominięciem krajów tranzytowych służy do przesyłu paliwa z Rosji do Niemiec.
Długość gazociągu to 472 km, a jego przepustowość wynosi 36 mld m3 rocznie.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.