Kraków powalczy w konkursie ECO-MIASTO w trzech kategoriach: gospodarka wodna, zarządzanie lokalnymi systemami energetycznymi  oraz mobilność zrównoważona.

Gospodarka wodna

Ochrona dostępnych ujęć wody i stanu ich zanieczyszczenia, inwestycje w rozbudowę systemów wodno-ściekowych i wodociągowych oraz działania zmierzające do zmniejszenia strat wody w sieciach wodociągowych to czynniki, które wzięte zostaną pod uwagę w ocenie kandydatów w kategorii gospodarka wodna.

Lokalne systemy energetyczne

Z kolei w zarządzaniu lokalnymi systemami energetycznymi o wygranej zdecydują projekty z zakresu termomodernizacji budynków oraz instalacji systemów monitorowania strat energii zrealizowane w poszczególnych miastach. Na ostateczną ocenę wpływ będzie miał również budżet wydawany na energię oraz działania służące zmniejszeniu kosztów jej zużycia.

W tej kategorii istotne znaczenie będzie miało przede wszystkim odpowiednie połączenie źródeł systemowych ciepła i elektryczności z lokalnie produkowaną lub odzyskiwaną energią, przy jednoczesnym wykorzystaniu potencjału odnawialnych źródeł energii.

Mobilność zrównoważona

Podczas wyboru zwycięzcy w ostatniej kategorii pod uwagę wzięte zostaną m.in.: zaangażowanie samorządów w rozbudowę ekologicznej komunikacji miejskiej, zwiększenie liczby i długości ścieżek rowerowych, efektywność działania inteligentnych systemów transportowych, propagowanie mobilności elektrycznej i wprowadzanie udogodnień dla kierowców pojazdów elektrycznych.

Konkurs ECO-Miasto jest organizowany przez Ambasadę Francji we współpracy z Renault Polska, SAUR Polska, Grupą Saint-Gobain, Grupą EDF reprezentowaną przez EDF Polska, DK Energy Polska oraz TIRU, a także Fundację LafargeHolcim oraz Krajową Agencję Poszanowania Energii.