Enea uzyskała od Engie wyłączność na dalsze prowadzenie negocjacji w sprawie zakupu 100% akcji ENGIE Energia Polska. Wyłączność ma obowiązywać do końca 2016 r. Efektywny model integracji obszarów wydobycia i wytwarzania to jedno z kluczowych zadań grup surowcowo-energetycznych zintegrowanych pionowo, do których należy Enea. Nasze dążenie do objęcia systemowych aktywów wytwórczych, których właścicielem jest ENGIE Energia Polska wpisuje się w jeden z ważniejszych punktów naszej strategii – wzrost zainstalowanej mocy konwencjonalnych źródeł wytwarzania, na którym oprzemy wzrost sprzedaży energii elektrycznej, właściwie bilansując te dwa parametry wewnątrz Grupy – powiedział Mirosław Kowalik, prezes Enei.

O Elektrowni Połaniec

Elektrownia Połaniec to jeden z najefektywniejszych wytwórców energii elektrycznej w Polsce. W skład tej elektrowni wchodzi m.in. blok biomasowy – jeden z największych tego typu bloków na świecie (ponad 200 MW). W ostatnich latach Elektrownia Połaniec zrealizowała intensywny program modernizacyjny, zwiększający sprawność produkcji energii oraz dostosowujący urządzenia wytwórcze do obowiązujących standardów środowiskowych. Głównym dostawcą surowca dla Połańca jest Lubelski Węgiel Bogdanka. Dodatkowo Elektrownia Połaniec należy do grona młodszych elektrowni systemowych w Polsce – pierwszy blok rozpoczął pracę w 1979 r. a ostatni, ósmy, w 1983 r.

Grupa Enea to jedna z największych spółek sektora elektoenergetycznego w Polsce. Grupa posiada aktywa m.in. w postaci Elektrowni Kozienice i LW Bogdanka.