Tauron przeprowadził emisję obligacji hybrydowych o wartości 190 mln EUR obejmowanych przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) w ramach planu Junckera. Środki z emisji zostaną przeznaczone na inwestycje w segmencie dystrybucji. To działania, które zostały ujęte w ogłoszonej we wrześniu nowej strategii spółki.

Umowa podpisana między Tauron a EBI w ramach Planu Junkera to jeden z pierwszych kroków planu inwestycyjnego sektora energetycznego, przedstawionego przez Ministerstwo Energii. Cieszy nas, że jeden z pierwszych projektów w ramach Planu Junkera dotyczy właśnie sektora energetycznego. Przed nami ogromne wyzwania, ale konsekwentnie będziemy realizować nasz plan inwestycyjny – podkreśla minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Zgodnie z informacjami, pozyskane w ten sposób środki będą przeznaczone na realizację zadań inwestycyjnych w obszarze dystrybucji, polegających na przyłączaniu nowych odbiorców do sieci dystrybucyjnej średniego i niskiego napięcia.

Co to jest plan Junckera?

Plan Junckera to inicjatywa zapoczątkowana w 2015 r. przez Komisję Europejską we współpracy z EBI, której celem jest rozwój gospodarczy krajów należących do Unii Europejskiej poprzez wsparcie projektów inwestycyjnych, m. in. w sektorze badań i rozwoju, infrastruktury oraz działań zmierzających do wzrostu konkurencyjności i zatrudnienia. Jednym z filarów planu Junckera było stworzenie Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), który dysponuje środkami w wysokości co najmniej 315 mld euro na inwestycje publiczne i prywatne, oferując wsparcie m. in. długoterminowych projektów infrastrukturalnych.

Finansowanie hybrydowe

Finansowanie hybrydowe stanowi rozwiązanie pośrednie pomiędzy typowym finansowaniem dłużnym a emisją akcji. Jest to korzystne z punktu widzenia właścicieli, gdyż nie dochodzi do rozwodnienia udziałów, jak również dla emitenta, który ze względu na jego dłużny charakter będzie mógł wykorzystać efekt tarczy podatkowej. Cechą charakterystyczną finansowania hybrydowego jest długi okres zapadalności.