Najwyższa Izba Kontroli (NIK) przeprowadziła kontrolę 11 miejscowości uzdrowiskowych w kraju. Żadna z nich nie spełniała wszystkich wymogów określonych dla tego typu miejsc. W 10 miejscowościach (Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Krasnobród, Muszyna, Nałęczów, Połczyn-Zdrój, Rabka-Zdrój, Wapienne, Złockie i Żegiestów) przekroczone zostały dopuszczalne normy hałasu. Zastrzeżenia dotyczące jakości powietrza sformułowano w odniesieniu do pięciu miejscowości.

Zanieczyszczenie powietrza

Z raportu opublikowanego przez NIK wynika, że badania jakości powietrza prowadzone przez gminy, na terenie których położone są uzdrowiska, nie oddają faktycznego stanu. W żadnym ze skontrolowanych uzdrowisk nie prowadzono bowiem kompleksowych badań jakości powietrza, a niektóre badania (np. benzenu i tlenku węgla) przeprowadzono na obszarach powiatów i odnoszono do miejscowości uzdrowiskowych (np. obecnie stacje pomiarowe w woj. zachodniopomorskim zlokalizowane są w odległości od kilkunastu nawet do 100 km od uzdrowisk) – czytamy w komunikacie.

Instytucje, które są upoważnione do wydawania świadectw potwierdzających właściwości lecznicze klimatu i surowców naturalnych miały uwagi dotyczące jakości powietrza w pięciu poddanych kontroli uzdrowiskach. Właśnie w tych miejscowościach występowały przekroczenia 24-godzinnych stężeń pyłu zawieszonego PM10 (nawet o ponad 200% dopuszczalnej normy). Mimo tych przekroczeń gminy otrzymały świadectwa potwierdzające lecznicze właściwości klimatu. W rocznych raportach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska za 2014 i 2015 r. we wszystkich strefach, w których zlokalizowano uzdrowiska, stwierdzono przekroczenia dopuszczalnych norm pyłu PM10 (w tym stężeń 24-godzinnych) oraz pyłu PM2,5 (poza woj. zachodniopomorskim), a także docelowych poziomów benzo(a)pirenu – podaje NIK.

Zła gospodarka przestrzenna

Wśród zastrzeżeń NIK w stosunku do działań lokalnych samorządów wymienić należy również złą gospodarkę przestrzenną.

Gminy nie korzystały z podstawowego narzędzia przeciwdziałającego naruszaniu zakazów określonych dla uzdrowisk, tj. nie podejmowały uchwał w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Miało to wpływ na wybudowanie, wbrew ustawowym zakazom, sklepu wielkopowierzchniowego, parkingu, domów jednorodzinnych oraz turystycznych w jednym uzdrowisku (Dąbki).

Zobacz pełen raport NIK