Resort energii chce m.in. doprecyzowania sposobu badania jakości paliw stałych, a także samych metod pobierania próbek.
Wrocław /Fot. Shutterstock
Pakiet rozwiązań prawnych dotyczący walki z smogiem przygotowany przez Ministerstwo Energii trafił do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Potrwają one do 21 lutego 2017 r.
Nowelizacja prawa
Wśród zaproponowanych przez resort metod walki z wysokim zanieczyszczeniem powietrza wymienić należy nowelizację ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Na skutek zmian w definicji przedsiębiorcy ma pojawić się określenie „wprowadzania do obrotu paliw stałych”. Pozwoli to doprecyzować podmioty, u których będzie dokonywana kontrola jakości paliw stałych. Ponadto wprowadzone zostanie sformułowanie „i paliwa stałe” w przepisach ustawy odnoszących się do terminu „paliw”. Obecnie zapis „wprowadzanie do obrotu” odnosi się jedynie do paliw, pomijając paliwa stałe. Z uwagi na potrzebę prawidłowego funkcjonowania sytemu monitorowania i kontrolowania jakości dla paliw stałych, kluczowym jest zlikwidowanie tej luki prawnej przez uzupełnienie definicji o paliwa stałe – czytamy w komunikacie resortu energii.
Zgodnie z projektem ustawy, określone mają zostać także punkty, w których będzie można pobierać próbki paliw stałych podczas kontroli prowadzonych zarówno przez Inspekcję Handlową, jak i Służbę Celną. Dzięki takim zmianom możliwe stanie się prowadzenie kontroli węgla bezpośrednio z wagonów i samochodów. Kolejną zmianą jest uwzględnienie stanu wiedzy technicznej przy określaniu sposobu pobierania próbek paliw stałych. Będzie to stanowiło uzupełnienie o praktyczne aspekty pobierania próbek, które nie znalazły się w odpowiednich normach lub też nie zostały wystarczająco dostosowane do specyfiki ich pobierania w ramach systemu monitorowania i kontrolowania jakości paliw – podał resort energii.
Pakiet zaproponowany przez resort energii obejmuje trzy rozporządzenia: w sprawie metod badania jakości paliw stałych, w sprawie sposobu pobierania próbek paliw stałych oraz w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.