Spółki Orlen Upstream i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGNiG) podpisały umowę o potencjalnej współpracy w zakresie poszukiwania węglowodorów w centralnej Polsce. Porozumienie dotyczy udostępnienia PGNiG danych sejsmicznych 3D wykonanych w ramach tematu badawczego „Potycz-Garwolin” oraz podjęcia współpracy na obszarze koncesji Garwolin, wchodzącej w skład realizowanego przez Grupę Orlen projektu Karbon – czytamy w komunikacie. 

Za sprawą porozumienia rozszerzona została dotychczasowa współpraca o fragment naftowego basenu lubelskiego objęty częścią koncesji Garwolin (24/2007/p). To właśnie teren ten został objęty trójwymiarowym zdjęciem sejsmicznym, który w I połowie 2016 r. wykonał Orlen. Działania na tej płaszczyźnie miały na celu potwierdzenie występowania na badanym obszarze (w skałach z okresu karbonu oraz dewonu) potencjalnych akumulacji węglowodorów. W połowie br. ma zakończyć się interpretacja danych. Wtedy też spółki zdecydują o kontynuowaniu współpracy. Przypominamy, że do 2009 r. w rejonie tym  wydobywano gaz ziemny ze złoża Wilga, które zostało odkryte przez PGNiG i FX Energy. Na mocy umowy Orlen Upstream pozostanie operatorem wspólnie prowadzonych prac.

Współpraca PKN Orlen i PGNiG na innych obszarach

Spółki współpracują razem od 2007 r. w ramach czterech projektów obejmujących 14 krajowych koncesji w zachodniej Polsce (obszary Sieraków i Płotki), w centrum kraju (obszar Warsaw South) i w jego południowo-wschodniej części (obszar Bieszczady). Z kolei w lipcu 2016 r. podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania węglowodorów na nowych obszarach w Polsce. Wtedy właśnie jednym ze wskazanych obszarów został basen lubelski. Wykonywane są prace sejsmiczne, wiertnicze oraz przygotowania do uruchomienia produkcji ze złóż w kilku lokalizacjach w centralnej i południowej części kraju. W październiku ubiegłego roku zakończone zostało zagospodarowanie złoża Karmin (obszar Płotki), w wyniku czego zwiększono uzyskiwany wspólnie, dzienny poziom wydobycia surowca. Ze złóż, których eksploatacja odbywa się w ramach umów pomiędzy partnerami, dzienny poziom wydobycia sięga 2,7 tys. BOE/D – czytamy w komunikacie.