Narodowe Centrum Badań Jądrowych zawarło porozumienie z firmą X-energy. Współpraca ma pomóc w realizacji polskich planów rozwoju technologii jądrowych.

X-energy to sartup, który opracował konstrukcję małego modułowego reaktora Xe-100 chłodzonego helem i zasilanego granulowanym paliwem jądrowym.

Porozumienie to efekt naszych działań na rzecz kogeneracji jądrowej, a więc technologii umożliwiającej otrzymywanie i wykorzystywanie ciepła przemysłowego w reaktorach jądrowych. Polskie instytuty naukowe od wielu już lat biorą udział m.in. w pracach europejskiej platformy technologicznej zrównoważonego rozwoju energii nuklearnej SNETP (NC2I, Nuclear Cogeneration Industrial Initiative) czy europejsko-amerykańskiej inicjatywy Gemini – mówi prof. Grzegorz Wrochna, przewodniczący powołanego przez Ministra Energii RP zespołu ds. wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych.

O reaktorach wysokotemperaturowych HTR (High Temperature Reactor)

Szacuje się, że zapotrzebowanie na wysokotemperaturowe reaktory na całym świecie jest ogromne. Z komunikatu Narodowego Centrum Badań Jądrowych wynika, że tylko w Stanach Zjednoczonych wynosi ono kilka tysięcy.

W chwili obecnej dwa takie reaktory (o mocy termicznej 250 MW każdy) powstają w Chinach. W Polsce technologia ta będzie wykorzystywana przede wszystkim jako źródło ciepła przemysłowego dla zakładów chemicznych i rafinerii. Możliwe jest również wypracowanie rozwiązań na „czyste” wykorzystanie polskiego węgla ­– podaje Narodowe Centrum Badań Jądrowych.

Reaktor wysokotemperaturowy w Polsce?

Polska będzie dążyć do tego, aby w Otwocku-Świerku powstał demonstrator tej technologii w postaci niewielkiego badawczego reaktora wyskotemperaturowego o mocy cieplnej 10 MW, wytwarzającego 4 MW mocy elektrycznej.

Decyzja o finansowaniu tego przedsięwzięcia zapadnie do końca 2018 r. Wtedy zakończenie budowy reaktora byłoby możliwe w 2025 r.