Rozbudowa sieci ciepłowniczej w Częstochowie, Płocku i Wrocławiu, która objęła łącznie 175 km nowej sieci – to inwestycje zrealizowane w Polsce przez spółkę Fortum w ciągu ostatnich 10 lat. Ich koszt to 300 mln zł. Konsekwentnie rozbudowujemy nasze sieci ciepłownicze, ponieważ chcemy, żeby coraz więcej mieszkańców zyskiwało dostęp do ciepła sieciowego, które jest jednym z najtańszych i najbardziej ekologicznych sposobów ogrzewania pomieszczeń – podkreśla Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej Fortum.

Ciepło systemowe dla lepszego powietrza

Z analiz ekspertów firmy Fortum wynika, że dla małych źródeł węglowych rzędu 0,5 MW mocy zainstalowanej przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej oznacza obniżenie emisji dwutlenku węgla na poziomie około 8 000 kg/rok, pyłu – 2 500 kg/rok, tlenków siarki – 40 kg/rok, benzoalfapireny – 2,7 kg/rok, sadzy – 63 kg/rok.

Fortum jest właścicielem sieci ciepłowniczych o łącznej długości 843 km w Częstochowie, Płocku i Wrocławiu. Najdłuższa sieć ciepłownicza spółki (530 km) zlokalizowana jest we Wrocławiu. 

Jak walczyć z zanieczyszczeniem powietrza? Odpowiedzi na to pytanie udzielą eksperci podczas I KONGRESU SMOG PROBLEMEM XXI WIEKU