Głównym celem inicjatywy jest budowa instalacji, które pozwolą gminom na utylizację odpadów i wykorzystanie ich do produkcji energii elektrycznej oraz ciepła. Wartość projektu to 18 mln zł. Co ciekawe, dzięki temu, że rozwiązania przewidziane w projekcie Polygen umożliwiają produkcję gazu w procesie metanizacji, mogą efektywnie pracować przez cały rok. 

Komisja Europejska szacuje, że w Europie, z powodu zanieczyszczenia powietrza, umiera przedwcześnie około 440 tys. osób rocznie, w Polsce jest to około 44 tys. Nasze rozwiązanie ma szansę pozytywnie wpłynąć na jakość powietrza nie tylko w naszym kraju, ale także w innych krajach europejskich, które borykają się z tym problemem - powiedziała Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes zarządu Rafako S.A. 
Koncepcja przedsięwzięcia powstała w wyniku współpracy Rafako S.A. ze spółką Exergon. Do konsorcjum dołączyły następnie firmy i instytucje zainteresowane tworzeniem i testowaniem nowej technologii: Tauron Wytwarzanie, EQTEC (Hiszpania), CEA i ATMOSTAT (Francja) oraz Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla z Zabrza.