Komisja Europejska wydała zgodę na udzielenie wsparcia finansowego ze środków publicznych Węgier na budowę dwóch reaktorów elektrowni jądrowej Paks II położonej około 100 km od Budapesztu.
Fot. Shutterstock
Rolą KE jest to, by zapewnić, że zakłócenia dla konkurencji na rynku energii zostaną ograniczone do minimum. W trakcie naszego postępowania węgierski rząd podjął ważne zobowiązania, które pozwalają Komisji zaaprobować inwestycję na podstawie zasad udzielania pomocy państwa w UE - powiedziała Margrethe Vestager, unijna komisarz ds. konkurencji.
Budowa elektrowni jądrowej Paks II
Projekt, którego dotyczy decyzja, jest realizowany przez władze węgierskie we współpracy z rosyjską spółką Rosatom. Nowe reaktory mają zastąpić cztery istniejące reaktory, które oddawane do użytku były w latach 80., a które zapewniają 50% krajowej produkcji energii elektrycznej.
Zgodnie z informacjami KE, strona węgierska zobowiązała się do tego, że ewentualne zyski osiągnięte na skutek budowy elektrowni zostaną przeznaczone na pokrycie kosztów działalności i spłacenie pomocy publicznej. Nie będą natomiast wydawane na rozbudowę czy też nabywanie dodatkowych zdolności wytwarzania mocy.
W celu uniknięcia koncentracji na rynku, elektrownia Paks II nie będzie należeć do operatora elektrowni atomowej, czyli do grupy MVM. Minimum 30% wytwarzanej przez nią energii będzie sprzedawane na otwartej giełdzie energii.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.