Studium dla terminala FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit), którego dotyczy postępowanie, obejmuje proces przygotowania do realizacji inwestycji, której celem jest umożliwienie dostaw skroplonego gazu ziemnego do Polski w wielkości od 4,1 nawet do 8,2 mld m3.

Analizowana jednostka, poza usługą podstawową polegającą na dostarczaniu gazu ziemnego po regazyfikacji do krajowej sieci przesyłowej, świadczyć może również m.in. usługi przeładunku i bunkrowania, tzn. „tankowania” statków napędzanych LNG. Jako potencjalną lokalizację terminalu wskazano rejon Zatoki Gdańskiej – czytamy w komunikacie spółki.

8 marca 2017 r. Gaz-System zakończył prace polegające na weryfikacji zgodności złożonych ofert oraz przekazał informację o wyborze wykonawcy. Do 21 marca podmioty uczestniczące w postępowaniu mogły składać ewentualne odwołania. W chwili obecnej prowadzone są prace zmierzające do finalizacji postępowania. Spółka chce podpisać umowę z wykonawcą studium jeszcze w bieżącym miesiącu. Zakończenie prac nad dokumentem zaplanowane zostało natomiast na listopad br.

W przypadku podjęcia przez GAZ-SYSTEM pozytywnej decyzji inwestycyjnej, rozpoczęcie działalności operacyjnej FSRU planowane jest na pierwszą połowę 2021 r. – podano.

Koszt realizacji przedsięwzięcia wraz z rozbudową sieci szacuje się na blisko 3 mld zł.