Wśród zaplanowanych działań wymienić należy prace związane ze zwiększeniem istniejącego układu regazyfikatorów SCV o kolejne jednostki. Na liście działań, które są rozważane, wymienić należy budowę drugiego stanowiska statkowego, bocznicy kolejowej w celu uruchomienia przeładunku LNG na kolej oraz trzeciego zbiornika LNG.

Kiedy przetarg?

Obecnie Gaz-System wraz ze spółką zależną Polskie LNG przygotowują uruchomienie postępowania przetargowego na wykonanie wstępnych prac projektowych (FEED) oraz uzyskanie pozwolenia na budowę, którego elementem jest otrzymanie decyzji środowiskowej – podano w komunikacie. 
 
Równolegle prowadzone są analizy, których celem jest zbadanie możliwości rozbudowy terminalu o nowe funkcje. W tym procesie brane pod uwagę są m.in. perspektywy rozwoju rynku LNG w kraju oraz w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
 
LNG stało się jednym z najbardziej perspektywicznych paliw na zmieniającym się dynamicznie rynku Europy Środkowo-Wschodniej. Dzięki rozbudowie terminalu w Świnoujściu będziemy aktywnym graczem na tym rynku. Zyskamy dzięki temu dodatkowe możliwości odbioru i przesyłu gazu oraz zwiększymy konkurencyjność polskiego terminalu. Opierając się na obecnym postępie technologicznym w branży LNG i wdrożeniu innowacyjnych rozwiązań, Gaz-System będzie mógł wybrać optymalną drogę rozwoju infrastruktury i usług terminalu. W ten sposób w pełni wykorzystamy potencjał rynkowy regionu – powiedział Tomasz Stępień, prezes zarządu Gaz-System.

Dostawy LNG

Od pierwszej dostawy LNG do Świnoujścia, która miała miejsce w grudniu 2015 r. do marca 2017 r. do Polski trafiło łącznie 2,5 mln m3 LNG.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. jest firmą strategiczną dla polskiej gospodarki oraz bezpieczeństwa energetycznego Polski. Kluczowym zadaniem spółki jest transport paliw gazowych siecią przesyłową na terenie całego kraju.

Przeczytaj również: "Jakie terminale LNG działają w Europie? Zobacz zestawienie"