W najbliższych latach jego produkcja ma osiągnąć 85% ogólnego wytwarzania. Z tego powodu spółka inwestuje w zakłady przeróbcze, m.in. w obu ruchach kopalni Knurów-Szczygłowice i w kopalni Budryk.

W zakładzie Knurów roboty ruszyły od budowy betonowego, o średnicy 12 m, zagęszczacza lamelowego, który jest niezbędny w technologii wzbogacania węgla.

- Łącznie w obu ruchach kopalni Knurów-Szczygłowice przeprowadzonych zostanie szereg inwestycji modernizacyjnych, nakierowanych głównie na zagwarantowanie wzrostu udziału węgla koksowego w produkcji kopalni, pełne zamknięcie obiegów wodno-mułowych i zwiększenie wydajności węzłów technologicznych - czytamy w komuniacie.

Dzięki przeprowadzeniu tych inwestycji w kopalni Knurów-Szczygłowice rozpocznie się też produkcja węgla koksowego typu hard - od 2019 r.  

Docelowo produkcja węgla koksowego ma tutaj wynieść około 80% - teraz jest to około 55%

Z kolei cel inwestycji w kopalni Budryk to udostępnienie i zagospodarowania około 167 mln ton węgla koksowego, który znajduje się między poziomami 1050 a 1290. Jak podaje firma, dzięki temu kopalnia będzie mogła prowadzić wydobycie do 2077 r.

„Budowa poziomu 1290 w KWK Budryk” obejmuje pogłębienie szybu VI, budowę szeregu wyrobisk górniczych, budowę niezależnego systemu transportowego dla węgla koksowego typu hard oraz rozbudowę zakładu przeróbki mechanicznej węgla pod kątem niezależnego wzbogacania węgli koksowych typu hard. 

W efekcie ma nastąpić wzrost produkcji węgla koksowego z 35 do 59%. Rozpoczęcie produkcji węgla typu 35 w kopalni Budryk planowane jest w 2019 r.

Jeśli chodzi o inne plany JSW, to większość zadań jest na etapie przetargów i przygotowania dokumentacji technicznej.

Przeczytaj także: Jednoczą siły dla lepszej przyszłości kopalń i sektora energetyki