- Dokładnie rok temu powołaliśmy Polską Grupę Górniczą. Przez ten czas spółka została dokapitalizowana przez inwestorów, podjęła trudne działania restrukturyzacyjne i zwiększyła swój potencjał o aktywa KHW – mówi, cytowany w komunikacie, Krzysztof Tchórzewski, szef ministerstwa energii.

Do połączenia Polskiej Grupy Górniczej z Katowickim Holdingiem Węglowym doszlo na początku kwietnia. Tym samym powstała największa grupa górnicza w Unii Europejskiej.

- Dziś potrzebuje nowej strategii, która zagwarantuje jej długotrwały rozwój. Zaprezentowany przez nią plan w moim przekonaniu to zapewnia. Jako największy producent węgla kamiennego w Europie PGG musi zwiększyć wydajność, konkurencyjność, rozwinąć sprzedaż i stać się nowoczesną firmą o mocnych podstawach ekonomicznych - dodaje Tchórzewski.

Plan do 2030 r. jest taki, by Grupa nadał była najważniejszym polskim producentem wysokiej jakości paliw stałych, zapewniając bezpieczeństwo rynku energetycznego i ciepłowniczego kraju.

Celem strategicznym w zakresie sprzedaży jest dostosowanie oferty produktowej do indywidualnych potrzeb klientów oraz optymizacja portfela produktów.

Przedstawiona strategia zakłada się stabilizację udziału w segmencie energetyki zawodowej (do 41%) zwiększenie udziału w segmencie ciepłownictwa i energetyki przemysłowej (do 77 %) oraz w segmencie klientów indywidualnych (do 53%).

Cel w obszarze produkcji to doskonalenie technologii produkcyjnych oraz wzrost efektywności. Spółka zainwestuje w drążenia wyrobisk (1 767 km), urządzenia transportowe, głębienia i modernizację szybów.

Ponadto do 2030 r. przeznaczy 2,6 mld zł na ochronę środowiska.

- Prezentując strategię PGG chcemy pokazać pomysł na to, co przed nami. Zdajemy sobie sprawę z odpowiedzialności, która na nas spoczywa, bowiem PGG pozostanie najważniejszym polskim producentem węgla, zapewniającym bezpieczeństwo energetycznego kraju. Przygotowaliśmy strategię, by jak najlepiej wywiązać się z tego zdania – mówi Tomasz Rogala, prezes Grupy.

Przeczytaj także: PGG planuje inwestycje za 7,2 mld zł