15 maja br. minister energii skierował projekt ustawy o rynku mocy pod obrady Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. W dokumencie zawarte zostały wnioski zgłoszone w toku konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych.
Fot. Pixabay
Obecnie funkcjonujący rynek energii elektrycznej jest rynkiem jednotowarowym, na którym produktem podlegającym transakcjom kupna-sprzedaży jest wytworzona przez elektrownie energia elektryczna. Po wprowadzeniu rynku mocy, czyli przejściu na rynek energii dwutowarowy, dodatkowym produktem podlegającymi tym transakcjom będzie moc dyspozycyjna – czytamy w komunikacie resortu energii.
Dlaczego zmiany są konieczne?
Zasadniczym celem nowej ustawy jest zagwarantowanie ciągłości i stabilności dostaw energii nie tylko dla przemysłu, ale także wszystkich gospodarstw domowych. Rynek mocy uregulowany nowymi przepisami ma zachęcać do realizacji inwestycji i prac modernizacyjnych w sektorze energetycznym.
Nowe przepisy mają pozwolić na dostosowanie polskiego sektora energetycznego m.in. do sprostania wymaganiom stawianym przez Unię Europejską.
Prace nad wprowadzeniem rynku mocy rozpoczęły się na początku 2016 r.
Zobacz pełny projekt ustawy o rynku mocy
Przeczytaj również: "Zaawansowanie projektu Opole II przekroczyło 75%"
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.