W kwietniu ogłoszony został przetarg, w ramach którego wyłoniony zostanie inżynier kontraktu, odpowiedzialny za nadzór nad realizacją zadania pn. tu „Gospodarka wodno-ściekowa w Krakowie – Etap V”.

Bezwykopowe modernizacje

Inżynier odpowiedzialny będzie za nadzór nad 10 kontraktami. Część z nich dotyczy prac zwiazązanych z bezwykopową modernizacją sieci. Wśród tego typu zadań wymienić można m.in. renowację z wykorzystaniem paneli GRP korektora lewobrzeżnego rzeki Wilgi, prawobrzeżnego rzeki Białuchy a także korektorów w al. Słowackiego, al. Mickiewicza i Krasińskiego.

Wśród kontraktów znajdują się także takie, które obejmą modernizację kanalizacji przy użyciu rękawa utwardzanego promieniami UV (np. kanalizacji w ulicach Barbary, Heleny, Aleksandy, Telimeny, Wrocławskiej, Kijowskiej, Mazowieckiej oraz Racławickiej).

Etap V projektu inwestycyjnego jest zaplanowany pod technologie bezwykopowe. W poprzednich etapach bezwykopowo budowaliśmy czy remontowaliśmy dziesiątki kilometrów sieci. Teraz skala przedsięwzięcia jest już mniejsza. Po latach doświadczeń rozwiązania bezwykopowe traktujemy jako oczywiste. Obecnie w jednej z południowo-wschodnich dzielnic Krakowa zaplanowane są do renowacji kanały w trzech ulicach. To projekt, który przekracza 10 mln zł. Uliczki są tam wąskie i zamknięcie ich jest wręcz niemożliwe. Nie możemy odciąć ludzi od dostępu do nieruchomości. Stosowanie technologiibezwykopowych to bezsprzecznie kierunek, który jest pożądany w naszej branży – tłumaczy Piotr Ziętara, prezes zarządu MPWiK w Krakowie.

Większość zadań, które wpisują się w projekt pn. „Gospodarka wodno-ściekowa w Krakowie – Etap V” realizowana będzie w oparciu żółtą Książkę FIDIC.

Pełna wersja rozmowy z Piotrem Ziętarą, prezesem zarządu MPWiK w Krakowie w nr 2/1017 czasopisma "Inżynieria Bezwykopowa"

O bezwykopowych renowacjach będą rozmawiać eksperci zgromadzeni na Konferencji INŻYNIERIA Bezwykopowa 2017. Sprawdź szczegóły