Budowa gazociągu Zdzieszowice–Wrocław została podzielona na dwa zadania. W ramach pierwszego z nich powstanie odcinek Brzeg–Zębice–Kiełczów. W chwili obecnej ta część inwestycji jest w fazie opracowania dokumentacji projektowej.

Z kolei w przypadku drugiego odcinka: Zdzieszowice-Brzeg toczy się postępowanie przetargowe dotyczące wyboru wykonawcy.

Przejścia bezwykopowe na budowie gazociągu

W ramach budowy tego fragmentu gazociągu wykonane zostaną dwa znaczące przejścia bezwykopowe.

Dla pierwszego z nich przewidziano technologię HDD (z ang. Horizontal Directional Drilling). Kierunkowy przewiert horyzontalny zostanie wykonany na długości 544 m pod korytem i wałami rzeki Nysy Kłodzkiej. Prace będą prowadzone w gminie Lewin Brzeski.

Na budowie gazociągu Zdzieszowice–Brzeg po raz kolejny w Polsce zastosowana zostanie również technologia Direct Pipe. Zgodnie z planami przejście w tej technologii wykonane zostanie na długości 524 m pod rzeką Odrą wraz z jej wałami (w gminie Tarnów Opolski).

O technologii Direct Pipe

Direct Pipe to innowacyjna technologia bezwykopowego układania rurociągów stalowych o średnicach powyżej 700 mm. Jej premiera miała miejsce w Hanowerze w 2006 r. Służy do instalacji rurociągów stalowych o dużych średnicach pod przeszkodami terenowymi, takimi jak: rzeki, kanały wodne, autostrady, drogi, tory kolejowe oraz zbiorniki wodne, bagna i obszary chronione. Jest to metoda jednoetapowa, polegająca na tym, że jednocześnie z drążeniem otworu przy pomocy specjalnej głowicy mikrotunelowej wprowadzana jest docelowa rura przewodowa. Istotą tej technologii jest ograniczenie placu budowy do jednej maszynowej strony roboczej, możliwość znacznego wypłycenia rurociągu, układanie rurociągów w każdych warunkach geologicznych i to wszystko przy zminimalizowanym ryzyku wykonawczym. DP łączy zalety mikrotunelowania z metodą horyzontalnego przewiertu sterowanego (HDD).

Czytaj więcej na temat Direct Pipe

Przypominamy, że pierwsze przejście w technologii Direct Pipe w Polsce zostało wykonane w 2016 r. w ramach budowy gazociągu wysokiego ciśnienia Czeszów–Wierzchowice realizowanego również na zlecenie spółki Gaz-System. TUTAJ przeczytasz więcej na temat tej inwestycji.

O technologii Direct Pipe podczas Konferencji INŻYNIERIA Bezwykopowa 2017 r. będzie mówił m.in. Dymitr Petrow Ganew, z firmy Herrenknecht AG. ZOBACZ