Farma zostanie zlokalizowana 8 km od zachodniego brzegu wyspy Islay, piątej co do wielkości szkockiej wyspy - a jej powierzchnia będzie wynosić aż 8 km2.
Fot. Siemens
West Islay Tidal Farm to projekt realizowany przez DP Marine Energy (DPME) we współpracy z DEME Blue Energy (DBE). Lokalizacja farmy, która będzie produkować energię przy wykorzystaniu pływów morskich, nie jest przypadkowa - Morze Irlandzkie oferuje w tej kwestii znaczne zasoby, jako że wody Atlantyku wpływają do niego zarówno od strony południowej, przez Western Approaches, jak i od północnej, poprzez Kanał Północny.
Wynik pomiaru prędkości pływów morskich na zachód od Islay to 3m/s, wartość całkowicie satysfakcjonująca w przypadku takiego przedsięwzięcia. Atutami tej lokalizacji są też płaskie dno, głębokość pomiędzy 35 a 50 m (oraz możliwość późniejszej ekspansji na głębsze wody, brak osadów i dużych zbiorowskich organizómów morskich.
Technologia turbin o poziomej osi
DPME skupia się na użyciu technologii opartej o turbiny o poziomej osi, montowane całowicie pod wodą lub wystające nieco ponad jej poziom. Jednak przynajmniej 6 MW energii (część demonstracyjna projektu, finansowana przez demonstracjne z unijnego Siódmego Programu Ramowego) będzie uzyskiwane dzięki technologii Siemens MCT SeaGen S, który zakłada wykorzystanie trzech bliźniaczych 1-megawatowymi turbin, zamontowanych na pojedynczych wieżach. Sprzęt ten był już testowany w 2008 r. w Strangford Lough w Irlandii Północnej. Inne rozważane technolgie opierają się na takich urządzeniach, jak Alstom 1MW TGL i Hammerfest.
Brytyjska zielona energia zagrożona?
Szkocki rząd planuje do 2020 r. 50% energii pozyskiwać ze źródeł odnawialnych. To o 30% więcej niż zakłada plan energetyczny Wielkiej Brytanii. Potencjał takich obiektów, jak West Islay Tidal Farm, jest ogromny; uważa się, że w wodach Szkocji drzemie aż ¼ europejskiego potencjału energetyki pływów morskich. Trudno przewidzieć, czy Brexit wpłynie negatywnie na proces budowy kolejnych farm offshorowych, jednak finansowanie takich inwestycji zapewne okaże się trudniejsze.
Kiedy farma zostanie oddana do użytku?
Offshorowe prace konstrukcyjne rozpoczną się w 2019 r. – zainstalowanych zostanie 30 turbin pływowych, dzięki czemu z końcem roku farma osiągnie moc 30 MW. Do 2024 r. farma ma osiągnąć pełną moc, 400 MW.
Przeczytaj także: W Jaworznie powstanie 8-kilometrowy rurociąg. Wykorzystają metody bezwykopowe
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.