W listopadzie 2018 r. gotowy ma być 10-kilometrowy rurociąg służący do przesyłu ciepła z elektrociepłowni w Zabrzu do Bytomia. Dotychczas zainstalowano około 4,5 km rur. Do budowy połączenia wykorzystywana jest również bezwykopowa metoda mikrotunelowania. Koszt realizacji inwestycji to około 60 mln zł.
Ciepłociąg jest elementem większego przedsięwzięcia – w Zabrzu budowana jest elektrociepłownia o wartości około 870 mln zł. Jest to obecnie największa inwestycja sieciowa spółki Fortum w Polsce. Zakład pozwoli na zaopatrzenie w energię cieplną 70 tys. zabrzańskich i bytomskich gospodarstw domowych.
Mikrotunelowanie na budowie ciepłociągu na Śląsku
Zastosowanie bezwykopowej metody instalowania rurociągu (w tym przypadku mikrotunelowania) pozwala m.in. na ograniczenie ingerencji w środowisko i ułożenie przewodów pod ziemią w tych miejscach, w których występuje kolizja z innymi elementami infrastruktury. Np. bezwykopowo budowane są odcinki pod torami kolejowymi, torami tramwajowymi, rzeką Bytomką czy drogą krajową nr 88. Najdłuższy z zaplanowanych w tej technologii odcinek ma blisko 200 m. Prace mikrotunelowe wykonuje Przedsiębiorstwo Budowlano-Melioracyjne TOLOS.
Po co budują elektrociepłownię w Zabrzu?
Nowy zakład ciepłowniczy (moc cieplna: 145 MW, moc elektryczna: 75 MW; roczna produkcja wyniesie około 730 gigawatogodzin (GWh) ciepła i 550 GWh energii elektrycznej) umożliwi zastąpienie wyeksploatowanych jednostek węglowych, które obecnie działają jeszcze i w Zabrzu i w Bytomiu. Prace budowlane niedawno przekroczyły półmetek. Aktualnie powstaje m.in. system podawania paliwa i instalacje oczyszczania spalin. Do produkcji prądu wykorzystany zostanie turbozespół powstający obecnie w czeskiej fabryce Doosan Skoda Power w Pilznie. Zbudowano go już w 80%, a jego dostawa ma się odbyć w tym roku.
Koncern Fortum działa w krajach nordyckich, bałtyckich w Rosji, Polsce oraz w Indiach. Zatrudnia około 8 tys. osób. W roku 2016 przychody wyniosły 3,6 mld EUR. W Polsce prowadzi działalność na Śląsku. Ma też swoje oddziały w Świebodzicach, Wrocławiu i Płocku.
Przedsiębiorstwo Budowlano-Melioracyjne TOLOS realizuje zadania w branży bezwykopowej, geotechnicznej, drogowej, kolejowej oraz w zakresie inżynierii wodnej i sanitarnej. W branży bezwykopowej zajmuje się budową i renowacją sieci. Stosuje m.in. takie metody budowy sieci, jak: przeciski, przewierty, mikrotunelowanie. Do renowacji wykorzystuje głównie: kraking statyczny (burstlining), relining długi i ciasne pasowanie przewodów.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.