W ramach prac zaplanowano badania geofizyczne oraz przetwarzanie, interpretację i analizę zgromadzonych danych wraz z wydaniem tzw. certyfikatów ALARP (ang. as low as reasonably practicable) dla konkretnych lokalizacji na dnie Bałtyku, w których w dalszej perspektywie przeprowadzone będą badania geotechniczne. Certyfikaty mają potwierdzić minimalizację ryzyka wykonania odwiertu w miejscu występowania potencjalnych zagrożeń.

Zadanie zrealizuje konsorcjum firm pomiarowo-badawczej Geo Ingenieurservice Polska z Gdyni oraz Baltic Diving Solutions z Rumii (spółka będzie operatorem floty).

Miejsca badań będą wytypowane na podstawie wcześniejszej kampanii geofizycznej 2D UHRS, którą przeprowadzi Geofizyka Toruń. Te prace zaplanowane są na III kwartał 2025 r. Pozwolą one na wstępne wytypowanie lokalizacji posadowienia fundamentów turbin w ramach projektowanej farmy wiatrowej – czytamy w komunikacie.

Po skutecznych kampaniach pomiarowych na Morzu Północnym i zagranicznych projektach Bałtyckich cieszymy się, że statek Baltic Surveyor weźmie udział w przygotowaniu i realizacji projektów w polskiej strefie Morza Bałtyckiego – powiedział Krzysztof Stopierzyński, prezes Baltic Diving Solutions.

Prace pomiarowe na morzu przy projektach tego typu to duża odpowiedzialność i jesteśmy zadowoleni, że nasze doświadczenie zostało dostrzeżone i będziemy wspierać bezpośrednio deweloperów polskich projektów offshore wind – dodał Michał Tokarz, prezes Geo Ingenieurservice Polska.

Morska farma wiatrowa Baltica 9 znajdzie się na jednym z pięciu obszarów przyznanych PGE w 2023 r. Powstanie 48 km od brzegu Bałtyku, zajmie powierzchnię 121 km2. Jej moc wyniesie około 975 MW.

Przeczytaj także: PGE Baltica. Umowa na badania geofizyczne dla morskiej farmy wiatrowej