Prezydent podpisał ustawę Prawo geologiczne i górnicze
Wprowadzenie zmian w przepisach wynika z dostosowania krajowych przepisów do wytycznych unijnych w zakresie bezpieczeństwa poszukiwania, rozpoznania i eksploatacji węglowodorów wydobywanych spod dna morskiego (offshore).
Jak ma się poprawić bezpieczeństwo wydobycia ropy i gazu?
Według nowelizacji ustawy bezpieczeństwo w branży wydobywczej ma poprawić się m.in. w zakresie wprowadzenia mechanizmów reagowania w przypadku awarii. Nad tym ma czuwać okręgowy urząd górniczy, właściwy dla danego terytorium.
Ponadto porządek w branży ma zapewnić m.in.:
- przekazywanie przez przedsiębiorców dokumentów dotyczących eksploatacji węglowodorów w obszarze offshore właściwemu organowi nadzoru górniczego;
- wprowadzenie obowiązku przesyłania do KE rocznego sprawozdania nt. instalacji, incydentów w obszarze robót, inspekcji i dochodzeń;
- przesyłanie do KE informacji nt. działalności w granicach obszarów morskich RP;
- wprowadzenie systemu poufnego zgłaszania problemów dotyczących bezpieczeństwa prowadzonej działalności w obszarze offshore.
Polska działalność offshorowa daleko za krajami unijnymi
Spośród krajów europejskich najbardziej rozwiniętą infrastrukturę w zakresie morskich instalacji posiadają: Wielka Brytania, Norwegia, Dania, Holandia i Niemcy. Łącznie na unijnym szelfie kontynentalnym istnieje ponad 600 platform wiertniczych. Tymczasem Polska ma zaledwie dwie platformy służące poszukiwaniom i jedną wydobywczą.
Ile w Polsce wydobywa się gazu i ropy?
W ciągu bieżącego roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) ma wydobyć 4,8 mld m3 gazu, z czego około 4,1 mld m3 w Polsce, a 0,7 mld m3 ze złóż zagranicznych. Koncern zapowiada też, że w przyszłym roku wielkość łączna wydobycia zwiększy się do 4,9 mld m3. Tymczasem roczne zużycie gazu w Polsce to około 16 mld m3. Większość sprowadzana jest z Rosji. Odbieramy też dostawy surowca w postaci skroplonej (LNG) za pośrednictwem gazoportu w Świnoujściu – dostawy przypływają głównie z Kataru. W czerwcu br. odebrano też pierwszy transport paliwa ze Stanów Zjednoczonych.
W 2017 r. wydobycie ropy ma wynieść około 1 306 tys. ton. Prognozuje się, że 745 tys. ton zostanie wydobyte ze złóż krajowych, a 571 tys. ton w Norwegii. W 2018 r. wielkości te mają wzrosnąć do 1 419 tys. ton surowca łącznie, z czego 840 tys. ton będzie pochodzić z wydobycia krajowego, a 579 tys. ton z eksploatacji złóż w Norwegii.
Rocznie z polskich obszarów morskich (offshore) wydobywamy około 160 tys. ton ropy i około 17 mln m3 gazu ziemnego.
Przeczytaj także: Gaz-System: odbiór gazu wstrzymany. Paliwo nie spełnia norm
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.