Z brązu korzystano już w starożytności. Służył do wyrobu przedmiotów codziennego użytku i ozdób. W miarę upływu czasu udoskonalano proces jego wytwarzania i wymyślano dla niego coraz więcej zastosowań. Aktualnie brązy przeznaczone do obróbki plastycznej sprzedaje się pod postacią blach, taśm, rur, drutów i prętów, które można kształtować wedle własnego uznania. Do czego wykorzystuje się pręty z brązu, jak powstają i jakie wykazują właściwości?
Jak powstają pręty z brązu?
Brąz to stop miedzi (stanowi 80-90% zawartości) z cyną bądź innym metalem np. aluminium (oznaczane jako BA1032), krzemem, berylem, manganem itp. Do produkcji wyrobów hutniczych, a więc i prętów brązowych, wykorzystuje się go w formie płynnej. Masę wlewa się do wcześniej przygotowanych form piaskowych lub metalowych, a następnie utwardza (metoda odlewania). Czasem praktykuje się też technikę wyciskania bądź ciągnienia. W zależności od zamówienia wyrobom nadaje się okrągły, kwadratowy, prostokątny lub sześciokątny kształt.
Czym charakteryzują się pręty brązowe?
Pręty z brązu wykazują doskonałą odporność na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników zewnętrznych. Są twarde, wytrzymałe, nie szkodzą im wysoka temperatura, wysokie przeciążenia, słona woda, kwasy ani wilgoć. Zachowują sprężystość, a ich plastyczne właściwości przekładają się na łatwą obróbkę na zimno i na gorąco. Nie korodują, nie ścierają się i nie wchodzą w reakcje z benzyną czy substancjami chemicznymi. Niestety brąz jest drogi, dlatego często, żeby obniżyć koszty wytwórcze, zastępuje się go innymi materiałami.
Zastosowanie prętów z brązu
Ze względu na świetne parametry techniczne pręty brązowe znalazły zastosowanie w wielu branżach m.in. w przemyśle, budownictwie, przy produkcji maszyn i ich elementów składowych. Robi się z nich np. części łożyskowe, szybkoobrotowe, narażone na duże obciążenia i ciągły kontakt z wodą, która mogłaby doprowadzić do utworzenia się na ich powierzchni ognisk korozyjnych.
Wykorzystuje się je także do produkcji armatury okrętowej, tulei ślizgowych do maszyn, silników lotniczych oraz komponentów narażonych na wzmożone ścieranie się, wynikające z niedostatecznego smarowania. Poza tym stanowią idealny surowiec do wyrobu osprzętu pojazdów np. autobusów, traktorów, kół zębatych, aparatur kontrolno-pomiarowych, den sit, śrub oraz części stosowanych w branży chemicznej, petrochemicznej.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.