Stojan transportowany był do Polski z Japonii, skąd wyruszył 20 kwietnia br. Najpierw transport odbywał się drogą morską, a potem kolejową.

Transport stojana do Turowa był nie lada wyzwaniem. Jego waga to aż 320 ton, natomiast całkowita masa kompletnego generatora to ok. 420 ton. Dzięki szeregowi wcześniejszych analiz i uzgodnień transport z Japonii do Gdyni, a następnie na plac budowy dotarł bezpiecznie i bez najmniejszych zakłóceń – mówi Sławomir Zawada, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Nowy blok w Turowie

Budowany w Turowie blok o mocy 450 MW netto zastąpi jednostki starszej generacji (bloki nr 8, 9, 10 o łącznej mocy zainstalowanej około 600 MWe). Nowy blok będzie produkował energię, która pozwoli na zaspokojenie potrzeb około 1 mln gospodarstw domowych.

Planowana data oddania bloku do eksploatacji to II kwartał 2020 r. Eksploatację bloku przewidziano na okres około 30 lat, a planowane zakończenie eksploatacji zbiegnie się z wyczerpaniem zasobów węgla brunatnego kopalni Turów – czytamy w komunikacie spółki PGE GiEK.

Przeczytaj również: "Te bloki energetyczne powstaną w Polsce w najbliższych latach"