Przed złożeniem wniosku wykonane zostały badania hydrogeologiczne oraz geologiczno-inżynierskie. Były one realizowanych w ramach koncesji rozpoznawczej z czerwca 2014 r. Spółka LW Bogdanka opracowała także raport oddziaływania na środowisko i uzyskała decyzję Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia Ostrów w granicach projektowanego obszaru i terenu górniczego „Ludwin”.

Bogdanka przedłuży swą żywotność

Zgodnie z informacjami spółki, po uzyskaniu koncesji, jej łączne zasoby wzrosną o około 186 mln ton. Dodatkowo w planach spółki jest również rozszerzenie (o około 33 mln ton) zasobów pola „Bogdanka”. Dzięki tym działaniom  łączne zasoby spółki będą wynosić 446 mln ton (w chwili obecnej jest to 227 mln ton). Tym samym, przy założeniu wydobycia na poziomie 9 mln ton rocznie, żywotność kopalni przedłuży się do około 50 lat, czyli do 2067 r.

Eksploatacja złoża Ostrów może być rozpoczęta w oparciu o obecną infrastrukturę i bez kapitałochłonnej budowy nowych szybów. W perspektywie po 2025 r. w polu „Ludwin” planowane jest udostępnienie pionowe złoża i budowa niezbędnych obiektów i infrastruktury technicznej. Łączne wstępnie szacowane nakłady w wartościach realnych związane z budową takiej infrastruktury wynoszą 1,2-1,3 mld zł – czytamy w komunikacie spółki.

LW Bogdanka wciąż rozważa eksploatacje obszarów K-6 i K-7 oraz Orzechów jako potencjalne dalsze obszary eksploatacji.

Przeczytaj również: "Budryk: powstanie najgłębszy poziom w Polsce"