Tczew jest kolejnym miastem, z którym tego typu dokument podpisała Energa. Dzięki współpracy stworzona ma zostać optymalna koncepcja elektrycznego transportu publicznego w mieście. Dodatkowo w ramach współpracy udzielone zostanie wsparcie w zakresie jego rozwoju.

Tczew zamierza inwestować w zakup pojazdów elektrycznych. Chcielibyśmy uczestniczyć w tym dziele, w tworzeniu infrastruktury tych samochodów, nie tylko autobusów, ale także samochodów osobowych. Elektromobilność to jednak nie tylko biznes i infrastruktura, to też kampania uświadamiająca mieszkańcom, że warto inwestować w pojazdy z napędem elektrycznym, nie tylko ze względu na korzyści dla ochrony środowiska czy dla zdrowia i komfortu tczewian. Musimy bowiem pamiętać, że e-autobusy nie tylko nie emitują spalin, ale też ich praca jest znacznie cichsza, niż pojazdów z silnikami spalinowymi. Ponadto, pojazdy te są znacznie tańsze w bieżącej eksploatacji – podkreślał Daniel Obajtek, prezes zarządu Energa SA.

Więcej elektrycznych autobusów w mieście

Podpisując list intencyjny, prezydent miasta Tczew podkreślił, że w nowym przetargu na komunikację miejską, jednym z wymagań będzie to, aby przewoźnik dysponował autobusami elektrycznymi. Oczywiście nie chodzi o wymianę całego taboru, ale sukcesywne wprowadzanie autobusów z napędem elektrycznym. Tczewianie mieli niedawno okazję przetestować pierwszy autobus elektryczny, który nasz przewoźnik na próbę wprowadził do miejskiej komunikacji. Testy wypadły pomyślnie. Autobusy elektryczne są bardziej ekologiczne, tańsze w utrzymaniu i ciche, co szczególnie podkreślali pasażerowie – tłumaczył prezydent miasta Mirosław Pobłocki.

Przeczytaj również: "NFOŚiGW sfinansuje zakup autobusów elektrycznych"