Po uzyskaniu zatwierdzenia europejskich organów ochrony konkurencji (ECA) nastąpiło oficjalne połączenie HOBAS, spółki zależnej koncernu Wietersdorfer z Amiantit Europe (obejmujące także spółkę Flowtite Technology). Dwaj najważniejsi gracze na rynku rur z tworzywa wzmacnianego włóknem szklanym (GRP) połączyli siły, tworząc spółkę joint venture pod nazwą Amiblu – tak brzmi fragment komunikatu ws. fuzji.
Rury Hobas. fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com
Porozumienie ws. połączenia koncerny osiągnęły w grudniu 2016 r. W nowej spółce joint venture każdy z partnerów posiada po 50% udziałów. Jej siedziba znajduje się w Klagenfurcie.
Jak podkreślają przedstawiciele nowej spółki, jej powstanie nie niesie żadnych zmian dla klientów. Realizowane projekty czy te dopiero zakontraktowane będą przebiegać zgodnie z przyjętymi ustaleniami.
Lepsze zarządzanie, mniejsze koszty
Rury GRP produkowane dotychczas pod markami Hobas i Amiantit/Flowtite wykorzystywane są w wielu obszarach infrastruktury, m.in. stosuje się je w projektach związanych z przesyłem wody pitnej i ścieków, w instalacjach służących do nawadniania, w hydroelektrowniach czy do budowy instalacji w różnego typu zakładach przemysłowych. Z powodzeniem wykorzystywane są nie tylko do instalacji w technologiach tradycyjnych, ale również bezwykopowych.
Jak podkreśla Nick Crofts, dyrektor generalny Amiblu, woda to bezcenny surowiec, kluczowy dla istnienia życia. W AMIBLU wierzymy, że możliwe jest lepsze zarządzanie tym surowcem bez zwiększania środków inwestycyjnych. Jesteśmy w stanie zaoferować rozwiązania zapobiegające marnotrawstwu, zanieczyszczaniu, zakłóceniom oraz słabej wydajności dzisiejszych rurociągów, zmniejszając jednocześnie koszty kapitałowe i operacyjne.
Eksploatacja rur GRP do 150 lat?
Zarząd spółki joint venture spodziewa się, że w ciągu kilku lat rozwiązania GRP znacząco zyskają na popularności, m.in. dlatego, że na terenie Europy zaplanowano kilka istotnych inwestycji infrastrukturalnych, dla których rozwiązania GRP wydają się być najbardziej korzystnym rozwiązaniem. Obecnie udział systemów GRP wg Amiblu nie odzwierciedla korzyści, jakie zapewniają one klientom. Oczekuje się jednak, że w miarę, jak zwiększają się ich oczekiwania odnośnie do okresu eksploatacji, niższych kosztów utrzymania oraz zwiększenia wydajności energetycznej, coraz więcej klientów będzie wybierać rozwiązania Amiblu.
Koncern ma też ambicje, by, zastępując tradycyjne produkty materiałami opracowanymi w technologii kompozytowej, zwiększać wydajność i czystość rurociągów, a także wydłużyć okres ich eksploatacji do 150 lat.
Aamiblu powstała w wyniku połączenia spółki zależnej HOBAS, należącej do koncernu Wietersdorfer i Amiantit Europe, spółki zależnej koncernu Amiantit Company SAAC w Arabii Saudyjskiej. Siedzibę główną posiada w Klagenfurcie w Austrii. Ma siedem zakładów produkcyjnych. Zatrudnia około 1,5 tys. pracowników. Obecnie jest największym na świecie producentem rur i systemów rurowych z GRP.
Hobas to spółka zależna koncernu WIG Wietersdorfer Holding GmbH, który działa na rynku materiałów budowlanych i systemów rurowych. Specjalizuje się w produkcji systemów rurowych z tworzywa wzmacnianego włóknem szklanym (GRP). Produkuje w zakładach zlokalizowanych w Europie i Stanach Zjednoczonych, a dystrybuowanych na całym świecie.
Amiantit Europe i Flowtite Technology należą do Amiantit Company SAAC z Arabii Saudyjskiej. Grupa funkcjonuje m.in. na rynku usług komunalnych, budowlanych, przemysłowych, energetycznych na całym świecie.
WIG Wietersdorfer Holding GmbH funkcjonuje w sektorze materiałów budowlanych i systemów rurowych. Produkuje m.in. cement, beton, wapno, systemy rurowe z GRP, systemy rur termoplastycznych. Grupa zatrudnia ponad 2800 osób w Austrii i zagranicą. Swoje produkty wytwarza w 27 zakładach.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.