Budowa bloku gazowego w Elektrowni Dolna Odra to najbardziej prawdopodobne rozwiązanie. Jak podano w oficjalnym komunikacie inwestora, Grupy PGE, ze względu na uwarunkowania ekonomiczne oraz specyficzną lokalizację elektrowni, a także w wyniku zachodzących zmian w otoczeniu rynkowym i regulacyjnym, jako najkorzystniejsze paliwo wskazany został gaz.
Elektrownia Dolna Odra. Fot. PGE S.A.
Do końca II kwartału 2018 r. gotowe ma być studium wykonalności inwestycji. Rekomendowane paliwo dla nowej jednostki wytwórczej to gaz ziemny. Równocześnie mają być prowadzone prace związane z uzyskaniem decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Kiedy te prace zostaną zakończone, będzie można ustalić bardziej szczegółowy harmonogram prac mających na celu budowę bloku energetycznego o mocy około 500 MW.
Przeanalizują trzy technologie dla bloku gazowego
W ramach prac nad studium wykonalności pod uwagę zostaną wzięte trzy technologie: blok gazowy w cyklu prostym, blok gazowy w cyklu prostym przygotowany do ewentualnej rozbudowy do bloku gazowo-parowego („CCGT ready”) oraz blok gazowo-parowy – podaje Polska Grupa Energetyczna.
Inwestor podkreśla, że budowa jednostki opalanej gazem jest najbardziej realna, biorąc pod uwagę aktualne uwarunkowania rynkowe i regulacyjne polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej. Na korzyść takiego rozwiązania przemawia też postępująca stabilizacja na rynku gazu i konsekwentny rozwój infrastruktury gazowej w Polsce (m.in. budowa interkonektorów, rozwój importu LNG, planowany gazociąg Baltic Pipe).
Elektrownia Dolna Odra to jedyna elektrownia systemowa w północno-zachodniej Polsce. Powstała w latach 1970–1977. Na początku funkcjonowało tam osiem jednostek wytwórczych o mocy 200 MW. Aktualnie pracuje sześć bloków mających łącznie moc 1362 MW. Ze względu na przestarzałe technologie, w 2020 r. w użytku mogą pozostać już tylko cztery jednostki.
Przeczytaj także: Synchronizacja nowego bloku w Elektrowni Kozienice
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.